Člověk a pravidla – dělají pravidla „člověka člověkem“?

3. květen 2011

Je lidský život nepředvídatelný, vyvíjí se živelně, bez pravidel? Nebo ho naopak pravidla řídí a dokonce spoutávají?

Profesor Jaroslav Peregrin z Filozofického ústavu Akademie věd hájí názor – s odkazy na některé současné úvahy evolučních biologů – že právě schopnost řídit se pravidly dělá z člověka rozumnou, myslící, hovořící a společenskou bytost.

Své názory a argumenty shrnul v nové knize nazvané „Člověk a pravidla“. Odkazuje zároveň například na výrok amerického filozofa Wilfrida Sellarse: „Přestaneš-li rozpoznávat pravidla, budeš chodit po čtyřech.“

Jana Olivová se profesora Jaroslava Peregrina zeptala, proč právě pravidla považuje za tak důležitá, kde se berou a jak společnost ovlivňují.

autor: Jana Olivová

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.