Co si podzemní hlodavci sdělují seizmickou komunikací?
Biologové studují signály, které si předávají podzemní hlodavci tím, že buší do stěny své nory nebo tunelu v laboratoři. Chtějí zjistit, co přesně si prostřednictvím této tzv. seizmické komunikace sdělují.
Způsobů dorozumívání mezi živočichy je celá široká paleta – některé druhy podzemních hlodavců buší hlavou nebo jinými částmi těla do stěn svého obydlí a prostřednictvím otřesů či vibrací půdy, které tak vyvolávají, si předávají informace: vědci hovoří o seizmické komunikaci.
Zaznamenávat tyto signály pomáhají biologům seizmologové se svými přesnými přístroji. Interpretovat naměřená data a zjistit, co přesně si živočichové prostřednictvím této seizmické komunikace sdělují, to už je úkol biologů.
Podle docenta Radima Šumbery z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích jimi studovaní hlodavci zvaní rypoši a hlodouni reagují v podstatě i na zvuky člověka, který kolem nich projde, nebo na poklepání na terárium či tunel, ve kterém pobývají, a začnou odpovídat.
Nejposlouchanější
-
Jan Zábrana: Psovod Gerža. Jak se z člověka stává stvůra
-
Pianistka hrající jen na černých klávesách. Slavný román Elfriede Jelinekové
-
Petr Zelenka: Extáze. Příběh věnovaný všem upřímným rockovým kapelám let osmdesátých
-
William Shakespeare: Bouře. Úchvatná marnost lidského života v geniálním překladu Martina Hilského
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.