Geologové na Špicberkách v obrazech
Geologické výzkumy, které čeští vědci provádějí na souostroví Špicberky, představuje výstava „Geologové pod severní točnou“ v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.
Vědeckou práci i život v polární krajině představuje výstava nazvaná „Geologové pod severní točnou“, která je až do 20. června otevřená v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Soubor fotografií mapuje geologický výzkum odborníků Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd na Špicberkách.
Ty jsou součástí souostroví Svalbard v Severním ledovém oceánu. Čeští vědci spolu s polskými kolegy se tam už přes pět let zabývají měřením pohybů na tektonických zlomech a problematikou rozsáhlých skalních řícení. Posuny na zlomech měří pomocí vlastních speciálních citlivých přístrojů, které nevyžadují žádné energetické zdroje a může mnoho let pracovat i ve velmi nepříznivých podmínkách.
Nejposlouchanější
-
Walter Isaacson: Einstein – Jeho život a vesmír. Výběr z životopisu jednoho z nejvýznamnějších vědců
-
Jaroslav Achab Haidler: Král řezník. Starý pesachový příběh z revolučního roku 1848 v Alsasku
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.