Hrozí nám supervulkány?
Největší sopečné výbuchy v dějinách naší planety měly dalekosáhlé důsledky pro život na Zemi – avšak i dnes vědci zkoumají, jestli by opět nemohlo dojít k erupci tzv. supervulkánů.
Vědci už dnes nepochybují o tom, že jak podnebí, tak život na naší planetě v minulosti výrazně ovlivňovaly obrovské výbuchy sopek. Se silnou vulkanickou činností s následnou změnou klimatu je spojováno například vůbec největší vymírání živočišných a rostlinných druhů v dějinách Země, ke kterému došlo přibližně před 250 miliony let.
Při výbuchu sopek se do ovzduší dostává velké množství sopečného popela, který se roznáší podél celé zeměkoule, takže při největších erupcích může zasypat rozsáhlé oblasti ve vrstvách tlustých i několik metrů, do vzdálenosti stovek kilometrů. V atmosféře výrazně omezí průchod slunečních paprsků, což má za následek ochlazení. Sopečné aerosoly zase mohou zesilovat skleníkový efekt – vše s řadou důsledků pro další procesy na Zemi. Proto není divu, že seizmologové a vulkanologové sopky pečlivě sledují a studují roli supervulkánů v dějinách.
Nejposlouchanější
-
Pianistka hrající jen na černých klávesách. Slavný román Elfriede Jelinekové
-
Petr Zelenka: Extáze. Příběh věnovaný všem upřímným rockovým kapelám let osmdesátých
-
Jan Zábrana: Psovod Gerža. Jak se z člověka stává stvůra
-
William Shakespeare: Bouře. Úchvatná marnost lidského života v geniálním překladu Martina Hilského
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.