K čemu došlo v japonské elektrárně Fukušima
Stále sledujeme situaci v japonské jaderné elektrárně Fukušima 1, zasažené silným zemětřesením a následnou vlnou tsunami. První výbuch vodíku v hale třetího reaktoru nepoškodil vnitřní bezpečnostní obal reaktoru. V minulých hodinách však došlo k dalším výbuchům: tentokrát exploze nastala u reaktoru 2 a problémy jsou i u reaktoru 4, kde začalo hořet.
Podle dostupných zdrojů výbuch zřejmě poškodil tlakovou nádobu jednoho z reaktorů. Japonská vláda varovala, že radiace je významně zvýšená až do vzdálenosti 30 kilometrů od elektrárny.
Jana Olivová se ještě před posledními výbuchy zeptala profesora Jana Johna z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, co přesně se v japonské elektrárně Fukušima 1 po zemětřesení a vlně tsunami stalo.
Podle profesora Johna při tomto výbuchu k poškození ochranné obálky třetího reaktoru nedošlo. Další exploze však mohly poškodit tlakovou nádobu dalšího z reaktorů a radiace v okruhu 30 km kolem elektrárny Fukušima 1 je významně zvýšená na úroveň, která může ohrozit lidské zdraví. Vývoj situace budeme samozřejmě dále sledovat.
Nejposlouchanější
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.