Keltové v Národním muzeu
Už jen do 6. července si můžeme v nové budově Národního muzea v Praze prohlédnout výstavu „Poklady Moravy – příběh jedné historické země“.
Ta prostřednictvím řady unikátních exponátů, většinou zapůjčených z Moravského zemského muzea, představuje historické a kulturní souvislosti vývoje Moravy od pravěku až po současnost.
Jedním z období, se kterým se návštěvník může podrobně seznámit, je doba laténská. V této době – zhruba poslední 4 století před začátkem našeho letopočtu – obývali prostor střední Evropy Keltové. Jejich pohřebiště odkryté v roce 1941 v Brně-Maloměřicích vydalo řadu památek datovaných do počátku 3. století před naším letopočtem. Řadu z nich může návštěvník spatřit – včetně jednoho z nejkrásnějších děl keltského umění vůbec – jedinečného kování zřejmě rituální konvice.
Jana Olivová se zeptala na podrobnosti garantky této části výstavy, doktorky Jany Čižmářové z Moravského zemského muzea v Brně:
Nejposlouchanější
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.