Konference o zrcadlově obrácených sloučeninách
Levou botu na pravou nohu jen tak neobujeme, navléct levou rukavici na pravou ruku také nelze – a podobné jevy se vyskytují nejen v živočišné říši, ale dokonce už na úrovni jednotlivých chemických sloučenin.
Jedna z obou forem – vlastně prostorových uspořádání – obvykle v přírodě převažuje. A navíc se obě formy nemusí chovat stejně, což někdy není důležité, jindy to však může mít dalekosáhlé důsledky. Chiralita je běžná je zejména u molekul organických látek, takže například v živých organismech na Zemi se vyskytují téměř výhradně levotočivé aminokyseliny, a nikoliv pravotočivé.
Na podrobnosti se Jana Olivová ptala doktora Iva Starého z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, předsedy organizačního výboru široké multidisciplinární mezinárodní konference Chirality 2014, na kterou se tento týden sjelo do Prahy na 300 odborníků z více než 30 zemí světa.
Nejposlouchanější
-
Aniela Jaffé: Vzpomínky, sny, myšlenky C. G. Junga. Výběr z memoárů švýcarského lékaře a psychiatra
-
Hrdinové mají strach aneb Nehoda. Poslechněte si komedii Jaroslava Dietla!
-
David Herbert Lawrence: Milenec lady Chatterleyové. Vášnivý příběh nerovné živočišné lásky
-
George Orwell: 1984. Vize totalitní společnosti v dramatizaci slavného antiutopického románu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.