Kuriózní výzkumy roku 2013
I vědci se na svou práci dokážou občas podívat s humorem a pustí se do výzkumů, které vypadají – alespoň z laického pohledu – dost kuriózně.
Jako už tradičně před samým závěrem roku nám Jana Olivová nechá nahlédnout do světa vědy trochu jinak než obvykle: ukáže, že i vědecké výzkumy v sobě mohou mít – ať už záměrně, nebo neúmyslně – značnou dávku humoru, občas mohou vypadat poněkud kuriózně a nezasvěcenému, a občas i zasvěcenému, pozorovateli dokonce vzbudit úsměv na tváři.
Jako kupříkladu zjišťování, proč mohly neandertálce zahubit velké oči, za jakých okolností by mohl člověk chodit po vodě, podle čeho se orientují brouci v noci atd.
Víte třeba, jak se dá poznat nálada psa? Prý podle toho, jakým směrem vrtí ocasem. Pokud vrtí spíš doleva, trápí je negativní pocity, pokud doprava, jsou naladěni příznivě. Alespoň to tvrdí američtí vědci na základě výzkumu 40 psů různých ras.
Nejposlouchanější
-
Pianistka hrající jen na černých klávesách. Slavný román Elfriede Jelinekové
-
Petr Zelenka: Extáze. Příběh věnovaný všem upřímným rockovým kapelám let osmdesátých
-
Jan Zábrana: Psovod Gerža. Jak se z člověka stává stvůra
-
William Shakespeare: Bouře. Úchvatná marnost lidského života v geniálním překladu Martina Hilského
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.