Mezinárodní den archeologie
V sobotu 18. října si připomínáme Mezinárodní den archeologie. Ve světě se koná už od roku 2011, v České republice proběhne letos poprvé.
Archeologie nám umožňuje poznat, často do fascinujících podrobností, jak žili naši předkové - a to i v dobách hodně vzdálených. Jak ale archeologové pracují, a co všechno zkoumají a jaké nástroje a metody k tomu využívají? Odpovědět na tyto otázky a trochu poodhalit jejich svět je cílem Mezinárodního den archeologie, který se letos koná vůbec poprvé i v České republice!

Akci spolupořádají v sobotu 18. října pražská archeologická pracoviště i několik mimopražských společně od 9 hodin v prostorách Univerzity Karlovy v Celetné ulici 20 a odpoledne také samostatně na Pražském hradě, v Klementinu, v Náprstkově muzeum asijských, afrických a amerických kultur na půdě dalších institucí a objektů, mezi nimiž nechybí Muzeum hlavního města Prahy.
Podrobnosti o chystané akci i programu najdete na webu Archeologického ústavu Av ČR: www.arup.cas.cz.
Nejposlouchanější
-
Jan Weiss: Sen o tisíci patrech. Fantaskní a vizionářské sci-fi ze třicátých let
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
-
Gaius Suetonius Tranquillus: Životopisy císařů. Náhled nejen do soukromí římských vládců
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.