Mezinárodní konference o omezení pokusů na zvířatech
Světový kongres o alternativách k pokusům na zvířatech, který se konal v Praze, hledal mimo jiné možnosti, jak snížit počet zvířat používaných v biologickém výzkumu nebo v toxikologických pokusech a jak je nahradit jinými postupy.
V Praze včera skončilo setkání více než 1000 odborníků z celého světa, kteří jednali o tom, jak nahradit pokusy na zvířatech jinými alternativními přístupy. Základní myšlenkou kongresu byl princip takzvaných 3R – což je zkratka z anglických slov Reduction, Refinement a Replacement – tedy snížení počtu, zmírnění a nahrazení zvířat v toxikologických pokusech.
Ty slouží k testování nejrůznějších nebezpečných vlastností u chemických i přírodních látek, jež se stávají součástí spotřebních výrobků, od léčiv přes kosmetické přípravky až třeba po hračky: Podle doktorky Dagmar Jírové, vedoucí Centra toxikologie a zdravotní bezpečnosti Státního zdravotního ústavu, byly hlavním tématem kongresu možnosti, jak využívat pro zmíněné účely jiné postupy než pokusy na zvířatech.
Nejposlouchanější
-
Jan Zábrana: Psovod Gerža. Jak se z člověka stává stvůra
-
Pianistka hrající jen na černých klávesách. Slavný román Elfriede Jelinekové
-
Petr Zelenka: Extáze. Příběh věnovaný všem upřímným rockovým kapelám let osmdesátých
-
William Shakespeare: Bouře. Úchvatná marnost lidského života v geniálním překladu Martina Hilského
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka