Mezinárodní výzkumný projekt monitorování ovzduší
Jaké je skutečné znečištění ovzduší ve sledovaných oblastech různých evropských i mimoevropských zemích a jak mohou moderní technologie pomoci shromáždit přesné údaje?
Miniaturizace měřicích zařízení a přímé zapojení obyvatelstva do monitorování životního prostředí umožní získat nebývale podrobné údaje například o oxidech dusíku a jiných znečišťujících látkách, místních meteorologických podmínkách, o stavu prostředí v budovách a o dalších parametrech. Naměřené údaje pak budou propojeny s dalšími informacemi.
To je cílem mezinárodního projektu 7. Rámcového programu EU nazvaného CITI-SENSE, který se uskuteční kromě České republiky také v dalších zemích EU, ale též v Norsku, v Izraeli nebo v Koreji. První zkušební senzory se budou rozmisťovat v Ostravě a první relevantní informace chtějí mít odborníci do dvou let. Podrobnosti vysvětluje v příspěvku Jany Olivové doktor Radim Šrám, předseda Komise pro životní prostředí Akademie věd.
Nejposlouchanější
-
Jan Zábrana: Psovod Gerža. Jak se z člověka stává stvůra
-
Pianistka hrající jen na černých klávesách. Slavný román Elfriede Jelinekové
-
Petr Zelenka: Extáze. Příběh věnovaný všem upřímným rockovým kapelám let osmdesátých
-
William Shakespeare: Bouře. Úchvatná marnost lidského života v geniálním překladu Martina Hilského
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.