Nastane 21. 12. 2012 opravdu konec světa?
Není důvod k obavám – údajný konec mayského kalendáře nepřinese 21. 12. 2012 konec světa.
Jde jen o konec jednoho z mnoha kalendářních cyklů a počtů těchto severoamerických indiánů – a pro Maye neznamenal nic jiného než začátek cyklu nového, uklidňovali vědci z České astronomické společnosti a Astronomického ústavu Akademie věd ČR všechny, kdo by se mohli obávat stále častějších – a z pohledu vědců zcela nesmyslných – předpovědí konce světa dávaných do souvislosti právě s mayským kalendářem.
Možná než „právě“ by se zde slušelo říci „tentokrát“, protože – jak na tiskové konferenci 19. ledna upozornil astrofyzik doktor Jiří Grygar – jen za posledních 12 let bylo předpovědí konce světa nejméně 50 a jen na přelomu tisíciletí, v roce 2000 jich existovalo minimálně 25.
Ačkoliv není sebemenší důvod spojovat mayský kalendář s koncem světa, sám o sobě byl velmi komplikovaný a zajímavý. Obsahoval několik různých cyklů, s nimiž paralelně probíhal tzv. dlouhý počet, jak vysvětlil předseda České astronomické společnosti Ing. Jan Vondrák:
Na otázky Jany Olivové o mayském kalendáři odpovídá Ing. Jan Vondrák z Astronomického ústavu Akademie věd, předseda České astronomické společnosti
Nejposlouchanější
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Bořivoj Horák – Zdeněk Zábranský: Hodina půlnoci. Otakar Brousek jako slavný astronom Koperník
-
Marie Urbanová − Stanislav Tišer: Já byl frajer kluk. Divoký život romského boxera a veksláka
-
Giacomo Casanova: Historie mého života. Paměti slavného svůdce žen i diplomata, umělce a špióna
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.