Nový krok ve výzkumu antihmoty
Antihmota není jen výmysl autorů sci-fi, je to pojem, který hraje v moderní fyzice významnou roli. Vědcům v Evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN se nyní podařilo připravit antiatomy antivodíku, který je jakýmsi zrcadlovým obrazem nám známého vodíku.
K všeobecnému nadšení dokázali – vůbec poprvé – antivodík udržet „při životě“ asi desetinu sekundy, což je dostatečně dlouho, aby ho mohli podrobněji zkoumat. Na to, co vlastně je antihmota a proč vědce tak zajímá, se Jana Olivová zeptala Petra Závady z Fyzikálního ústavu Akademie věd, který se na experimentech v CERN podílí.
Vytvořit antiatomy však vůbec není snadné. Jak se to fyzikům z CERN nakonec podařilo a co si od tohoto převratného experimentu slibují – to nám Petr Závada z Fyzikálního ústavu Akademie věd poví v některém z příštích příspěvků Jany Olivové.
O antihmotě hovoří v příspěvku Jany Olivové Petr Závada z Fyzikálního ústavu Akademie věd
Nejposlouchanější
-
Giovanni Boccaccio: Dekameron. Hvězdně obsazený výběr lehkomyslných příběhů z období renesance
-
David Zábranský: O jednom zachraňování života. Radikální moudra ceděná přes roušku čte Václav Neužil
-
Boualem Sansal: Němcova vesnice. Slavný román vězněného alžírského spisovatele
-
Zbožný Tomáš a Blíženci. Dvě povídky Jakuba Arbese
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.