Plán dědičné informace pšenice

22. červenec 2014

Mezinárodní konsorcium, jehož členy jsou i čeští vědci, významně pokročilo při poznávání genetické informace pšenice. Nové poznatky mohou v konečném důsledku urychlit šlechtění nových, odolnějších a výnosnějších odrůd této obiloviny.

Pšenice patří spolu s kukuřicí a rýží mezi tři základní obiloviny. Pěstuje se na více než 215 milionech hektarů a je proto v zájmu vědců, aby detailně poznali její genetickou informaci. To by jim mělo pomoci vyšlechtit nové vysoce výnosné odrůdy, odolnější vůči extrémním vlivům počasí, škůdcům a chorobám, aby se nasytilo stále početnější obyvatelstvo světa.

Není to však vůbec snadné, protože genetická informace, DNA pšenice, je totiž nesmírně složitá. K jejímu poznání bylo proto vytvořeno Mezinárodní konsorcium pro sekvenování genomu pšenice, jehož členem je i Ústav experimentální botaniky Akademie věd v Olomouci. Toto konsorcium minulý týden uveřejnilo ve vědeckém časopise Science tzv. plán dědičné informace pšenice.

autor: Jana Olivová

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.