Poodhalíme záhady temné hmoty ve vesmíru?
Podařilo se vědcům poprvé přímo pozorovat stále záhadnou temnou hmotu ve vesmíru?
Jednou z největších záhad současné fyziky je, co tvoří tzv. temnou hmotu – někdy také označovanou termínem skrytá –, která by měla tvořit kolem 25 % hmoty ve vesmíru. Svou existenci však prozrazuje pouze nepřímo. Proto se astronomové, astrofyzikové i částicoví fyzikové snaží získat jakékoliv poznatky, které by jim o existenci a povaze temné hmoty řekly víc.
Něco by nyní – snad – mohli odvodit z měření, která provedl detektor kosmického záření alfa magnetický spektrometr neboli AMS instalovaný na Mezinárodní kosmické stanici. Jeho první výsledky zpracovává mezinárodní tým vědců v Evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN u Ženevy.
Detektor AMS naměřil nárůst počtu částic zvaných pozitrony o vyšších energiích, které by mohly vznikat právě při zániku částic temné hmoty. Ovšem také nemusely, jak vysvětluje v rozhovoru s Janou Olivovu doktor Michal Malinský z Ústavu částicové a jaderné fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Nejposlouchanější
-
Pianistka hrající jen na černých klávesách. Slavný román Elfriede Jelinekové
-
Petr Zelenka: Extáze. Příběh věnovaný všem upřímným rockovým kapelám let osmdesátých
-
William Shakespeare: Bouře. Úchvatná marnost lidského života v geniálním překladu Martina Hilského
-
Vídeňský hlas Ameriky. Poslechněte si Osudy novináře Ivana Medka
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.