Prémie Otto Wichterleho za výrazné úspěchy ve vědecké práci
Dvacet tři mladých vědců a vědkyň, kteří pracují v ústavech a laboratořích Akademie věd, převzalo významné ocenění – Prémii Otto Wichterleho – za výrazné úspěchy ve své vědecké práci.
Akademie věd ČR pravidelně oceňuje své mladé vědecké pracovníky do 35 let, nositele vědeckých hodností, kteří už dosáhli vynikajících výsledků ve vědách o živé i neživé přírodě, v oblasti věd chemických i humanitních. Za mimořádný přínos v jejich oboru a za úspěšnou práci na významném vědeckém úkolu v některém ze specializovaných pracovišť Akademie věd.
6. června ji z rukou jejího předsedy profesora Jiřího Drahoše převzalo 23 badatelů – a Jiří Drahoš s úsměvem ocenil i skutečnost, že mnozí z nich nezanedbávají nejen vědu, ale ani rodinný život – mnohým totiž na ceremoniál přišly poblahopřát i jejich malé děti.
Mezi oceněnými je například doktorka Jana Humpolíčková z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd, která se zabývá mimo jiné využitím metod fluorescenční mikroskopie umožňující vidět i velmi malé struktury při výzkumu živých buněk. Nyní se věnuje studiu buněčných membrán a toho, co se na nich děje. Její hlavní vědecké práce lze podle odborníků považovat za pionýrské.
Nejposlouchanější
-
Pianistka hrající jen na černých klávesách. Slavný román Elfriede Jelinekové
-
Domácí potřeby. Povídky Jana Antonína Pitínského ze sbírky oceněné Literou za prózu
-
Život plný krás a Nevěsta pro dlouhou noc. Dvě tajemné povídky Ondřeje Neffa
-
Smíme si půjčit vašeho manžela? Poslechněte si povídky anglického spisovatele Grahama Greena
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.