Proč bude odstaven urychlovač LHC v CERN
Velký urychlovač částic LHC, který se nachází v 27 km dlouhém kruhovém tunelu poblíž Ženevy, čeká dlouhá odstávka. Proč? Co se s ním děje?
V březnu bude na zhruba dva roky odstaven z provozu největší urychlovač elementárních částic na světě – LHC – Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN u Ženevy, aby v roce 2015 mohl začít fungovat na ještě vyšší výkon.
Obrovské systémy detektorů pak budou sledovat srážky proti sobě letících svazků protonů a jader těžkých prvků urychlených na dosud nedosažitelné energie a hledat odpovědi na některé zásadní fyzikální otázky jako: Proč ve vesmíru výrazně převažuje hmota nad antihmotou? Existují kromě nám známých rozměrů i další, dosud skryté dimenze? Co tvoří tzv. temnou hmotu ve vesmíru? Existují skutečně předpovídané nové tzv. supersymetrické částice?
Jana Olivová se zeptala doktora Jiřího Rameše z Fyzikálního ústavu Akademie věd, který na projektech CERN pracuje, proč se urychlovač uzavírá právě nyní, když loni v létě tamní fyzikové oznámili objev nové subatomární, elementární částice – a to pravděpodobně té vůbec nejhledanější ze všech, tzv. Higgsovy částice neboli Higgsa bosonu. Zdůrazňovali přitom, že pro definitivní potvrzení a upřesnění jejích charakteristik je třeba nabrat mnoho dalších dat.
Nejposlouchanější
-
Eli Beneš: Nepatrná ztráta osamělosti. Oceňovaný debut současného českého spisovatele
-
Deník zloděje. Autobiografický příběh padlého anděla Jeana Geneta
-
Peter Karvaš: Sedm svědků. Detektivka ve hvězdném obsazení otevírá otázky po občanské odpovědnosti
-
Molière: Misantrop. Komedie o tom, jak je těžké mít rád lidi
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka