Studium vývoje parazitů a jejich hostitelů
Jihočeští biologové zkoumají parazity člověka a zvířat na úrovni molekul, buněk i celých organismů – a sledují, jak se paraziti a jejich hostitelé v průběhu evoluce vzájemně ovlivňovali.
Řadu závažných onemocnění způsobují nebo přenášejí paraziti. Prohlubovat a šířit poznání biologie a ekologie parazitických organismů – od prvoků přes červy neboli helminty parazitující na zvířatech i na lidech až po členovce, to je cíl Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.
Provádí se zde základní výzkum parazitů člověka a zvířat na úrovni molekul, buněk i celých organismů. Doktor Jan Štefka vede Laboratoř molekulární fylogenetiky a evoluce parazitů a zaměřuje svůj výzkum na populační genetiku parazitů a jejich hostitelů. Za mimořádné vědecké úspěchy letos získal prestižní Prémii Otto Wichterleho Akademie věd pro mladé badatele.
Nejposlouchanější
-
Jan Zábrana: Psovod Gerža. Jak se z člověka stává stvůra
-
Pianistka hrající jen na černých klávesách. Slavný román Elfriede Jelinekové
-
Petr Zelenka: Extáze. Příběh věnovaný všem upřímným rockovým kapelám let osmdesátých
-
William Shakespeare: Bouře. Úchvatná marnost lidského života v geniálním překladu Martina Hilského
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.