Světelný tažný paprsek existuje
Už dlouhá řada přístorojů, technik, metod a jevů, které se původně zrodily jen ve fantazii autorů sci-fi, se stala realitou. Vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně na tento seznam přidali další: tzv. světelný tažný paprsek.
Další z prvků vědeckofantastické literatury a filmů se přesouvá z kategorie „fantazie“ do kategorie „skutečnost“ – a to díky vědcům z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně.
Ti totiž experimentálně potvrdili princip takzvaného světelného tažného paprsku, který dokáže přitahovat mikroobjekty o velikostech asi stokrát menších, než je průměr lidského vlasu (tedy například elementární částice, ale také třeba bakterie nebo volné buňky) směrem ke zdroji světla.
Pohybují se tedy opačným směrem než fotony světla. Článek o výzkumu brněnských vědců právě uveřejnil prestižní časopis Nature photonics. Jeden z členů vědeckého týmu, doktor Oto Brzobohatý připomíná v rozhovoru s Janou Olivovu, že opačný princip, tedy že světlo před sebou může tlačit mikroobjekty, byl pozorován už dávno.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Zemřel přední český psychiatr Cyril Höschl. Poslechněte si jeho vzpomínání v Osudech
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.