Vědci připravili antivodík k výzkumu
Podle současných fyzikálních teorií existuje v přírodě kromě hmoty i antihmota - každá základní, fundamentální částice má i svou antičástici, která má být jakýmsi jejím zrcadlovým obrazem.
K protonu tak existuje jeho protějšek zvaný antiproton, k elektronu pozitron atd. Je však nesmírně obtížné antičástice zkoumat, protože při setkání s běžnou hmotou tzv. anihilují, přestávají existovat. Přesto se nyní vědcům v Evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN poblíž Ženevy podařil husarský kousek: dokázali připravit atomy antivodíku a udržet je na neuvěřitelných tisíc sekund. To už je dostatečně dlouhá doba na to, aby je mohli detailně studovat. Jana Olivová se zeptala doktora Jiřího Rameše z Fyzikálního ústavu Akademie věd, jak toho fyzikové dosáhli - a jaké vlastnosti mají prokazovat částice hmoty a antihmoty.
Nejposlouchanější
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.