Výzkumy půdní fauny na Šumavě

23. říjen 2014

Šumava patří dlouhodobě k biology nejsledovanějším územím u nás – a zdaleka je nezajímá pouze kůrovec, ale sledují celý půdní ekosystém.

Vědci z Ústavu půdní biologie Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích dlouhodobě sledují stav půdního prostředí v lesních ekosystémech – a mimo jejich pozornost samozřejmě nemohlo zůstat ani území Šumavy. Proto probíhá podrobný a dlouhodobý výzkum v Šumavském národním parku zaměřený na posuzování stavu a vývoje půdního prostředí v lesích, které byly po větrných kalamitách napadeny kůrovcem.

Výzkumné projekty sledují, jak rozdílný vývoj na jedné straně v lesích, kde je snaha po kalamitě dřevo vytěžit a odvézt, a na druhé straně tam, kde se ponechává porost samovolnému vývoji.

autor: Jana Olivová

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.