280 prací Albrechta Dürera je do února k vidění ve Frankfurtu

9. leden 2014

Největší audioportál na českém internetu

Städel Museum: Dürer | Foto: Städel Museum

Albrecht Dürer ve frankfurtském Muzeu Städel – o výstavě telefonuje Eva Novak

Albrecht Dürer byl renesančním člověkem v pravém slova smyslu a bezpochyby nejznámějším německým umělcem všech dob. Frankfurtský Städel mu uspořádal rozsáhlou výstavu, kterou za několik prvních týdnů navštívilo přes sto tisíc zájemců o umění. Podrobnosti připravila Eva Novak.

Proč opět Dürer?

Umělec světového formátu, nespočetněkrát reprodukovaný a tak zpopularizovaný, že už si jeho obrazy a grafiky ani pořádně neprohlížíme. Kurátor frankfurtské výstavy prof. Jochen Sander chce Dürerovo dílo ukázat v kontextu jeho doby. Do února mohou návštěvníci obdivovat na 280 prací, z toho 80 zhotovených Dürerovými současníky.

V kontextu výtvarných děl jeho současníků pochopíme, že bychom Dürera podceňovali, kdybychom ho označili jenom jako renesančního umělce. Byl mnohem víc. V dnešní době bychom řekli – allrounder. Byl nejen malířem, grafikem, teoretikem umění, byl také výborným obchodníkem. Své dřevoryty a mědirytiny prodával v mnoha reprodukcích a neváhal zapojit i svou ženu, která je nabízela ve stánku na veletrhu. Byl prvním umělcem, který nechal chránit svojí signaturu jako značku. Jeho známé iniciály – písmeno D skryté pod stříškou verzálky A – zná každé dítě. Možná – napadá nás v kontextu výstavy – hrál roli jeho maďarský původ, který posiloval jeho touhu prosadit se.

Oltář sestavený ze tří sbírek

Vůbec poprvé je na výstavě prezentován kompletní Hellerův oltář, na kterém Dürer pracoval s Matthiasem Grünewaldem. Pořadatelé výstavy ho museli sestavit ze tří různých sbírek. Obdivujeme četné oleje, malované na plátna i na dřevěné desky, mědirytiny i dřevořezby a přesvědčujeme se o tom, že poslední dvě jmenované umělecké techniky byly Dürerovou doménou. Dřevoryty jsou tak jemně vypracované, že jsou téměř k nerozeznání od prací rytých do mědi.

Jeho dílo je technicky perfektní a tématicky variabilní – volil náboženské i světské výjevy. Ve Frankfurtu bohužel není vystavena nejznámější rytina modlících se rukou. Je totiž součástí sbírky vídeňské Albertiny a teprve před nedávnem se vrátila z výstavy z Ameriky. Popularita tohoto grafického listu je věhlasná – například v Americe je nejčastější předlohou k tetování a jejich sochařské ztvárnění nechybí ani na náhrobku Andyho Warhola v Pittsburghu.Jak je známo Dürer hodně cestoval a studoval hlavně v Nizozemí a v Itálii díla svých malířských kolegů. Některá z nich jsou také součástí frankfurtské výstavy, stejně tak jako práce jeho předchůdců a žáků.

Dürer. Kunst – Künstler – Kontext. Städel Frankfurt. Výstava potrvá do 2. února 2014.

autoři: Eva Novak , Karel Kratochvíl