Antonín Chittussi (1847–1891) / Region a svět
Umělec s italským jménem – Antonín Chittussi – patří k nejoblíbenějším českým krajinářům konce 19. století, ale také k nejvýznamnějším historickým osobnostem Východočeského kraje.
Příští rok uplyne 165 let od jeho narození, ale již dnes můžete rozsáhlý průřez dílem tohoto rodáka z východočeského Ronova obdivovat na velké výstavě „Antonín Chittussi. Region a svět (1847–1891)“, otevřené až do 2. prosince v Domě U Jonáše Východočeské galerie v Pardubicích.
Výstavu připravil historik umění, profesor Roman Prahl, který byl také autorem reprezentativní výstavy Chittussiho tvorby, kterou před 16 lety uspořádala Národní galerie v Praze ve Valdštejnské jízdárně.
Karel Oujezdský se profesora Romana Prahla zeptal, jak se dnes, více než 120 let po smrti Antonína Chittussiho, díváme na jeho malířské dílo a osobnost.
S profesorem Romanem Prahlem, autorem výstavy „Antonín Chittussi: Region a svět (1847–1891)“, která je do 2. prosince otevřena v Domě U Jonáše Východočeské galerie v Pardubicích, mluvil Karel Oujezdský.
Výstavní projekt byl uskutečněn ve spolupráci s Národní galerií v Praze, s regionálními galeriemi a dále se soukromými aukčními síněmi, zejména s přední z nich, pražskou Galerií Kodl.
Nejposlouchanější
-
Nepříjemná ústřice. Josef Kemr a Stella Zázvorková v komedii o nečekaném vyústění služební cesty
-
Deník zloděje. Autobiografický příběh padlého anděla Jeana Geneta
-
Peter Karvaš: Sedm svědků. Detektivka ve hvězdném obsazení otevírá otázky po občanské odpovědnosti
-
Molière: Misantrop. Komedie o tom, jak je těžké mít rád lidi