František Muzika – scénograf
V prostorách hlavního sálu Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou pokračuje až do 30. září souborná výstava volné tvorby a scénografie významného českého malíře, grafika, scénografa a dlouholetého pedagoga Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Františka Muziky, který se narodil v roce 1900 a zemřel v roce 1974.
O výstavě, kterou doprovází obsáhlá, téměř pětisetstránková autorova monografie vydaná nakladatelstvím Gallery, jsme už před časem hovořili s jejím kurátorem Vlastimilem Tetivou. Dnes se zaměříme na Muzikovu scénografickou a kostýmní tvorbu pro divadlo.
Co v této oblasti František Muzika znamenal, na to se Karel Oujezdský zeptal v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou spoluautorky výstavy Vlasty Koubské z divadelního oddělení Národního muzea v Praze.
Velkou retrospektivní výstavu „František Muzika - Volná tvorba / scénografie" - můžete navštívit v hlavním sále Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou až do 30. září. Na další zajímavou výstavu se můžete přijít podívat do 9. září do Wortnerova domu Alšovy jihočeské galerie v Českých Budějovicích.
Výstava sestavená z galerijních sbírek nese název „Mezi symbolismem a surrealismem“ a můžete na ní vidět díla osobností českého umění první třetiny 20. století. Mezi jinými například Jindřicha Štýrského, Toyen, Františka Hudečka, Josefa Šímy a dalších.
Nejposlouchanější
-
Gaius Suetonius Tranquillus: Životopisy císařů. Náhled nejen do soukromí římských vládců
-
Josef Pohl: Kdo je mým soudcem? Jiří Holý v roli muže, který čelí vlastnímu rozsudku
-
Michał Walczak: Amazonie. Hořká komedie ze života mladých herců
-
Boží vůle, Milost, Matka devíti a další povídky zapomenutého moravského prozaika Oskara Jellineka