Karel Šlenger: Srdce země je ze zlata
V galerii Topičův salon na Národní třídě v Praze si do 25. května můžete prohlédnout výstavu obrazů a kreseb nepříliš známého, ale v posledních letech znovuobjevovaného malíře Karla Šlengera, nazvanou „Srdce země je ze zlata“.
Karel Šlenger měl první samostatnou výstavu svých obrazů v roce 1941 právě v Topičově salonu, kde potom samostatně vystavoval i po válce v roce 1947. Proto také Společnost Topičova salonu zařadila právě zahájenou výstavu Karla Šlengera do rámce oslav 75. výročí vzniku čtvrtého Topičova salonu, vymezeného daty 1937 až 1949, což bylo v celé historii Topičova salonu to nejvýznamnější období.
Na vernisáži byla proto také pokřtěna kniha „Topičův salon 1937–1949“, vydaná právě k tomuto výročí a ke slavnostnímu otevření přilehlého Topičova klubu, kde se budou konat nejen výstavy ale i další kulturní akce. Editorem a spoluautorem publikace je Milan Pech.

Ale vraťme se ještě k malíři Karlu Šlengerovi. Ten se narodil v roce 1903 v Chomuticích u Hořic v Podkrkonoší a zemřel v roce 1981. Zanechal po sobě rozsáhlé a rozmanité dílo zahrnující na 8000 prací včetně asi desítky monumentálních obrazů, jež nemají v českém výtvarném umění obdobu.
Soubornou výstavu Šlengerova díla uspořádala v roce 2005 ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze.
Na to, proč i přesto dodnes zůstává Šlengerova tvorba širšímu publiku neznámé, se Karel Oujezdský zeptal v Topičově salonu kurátorky výstavy Lucie Šiklové.
Nejposlouchanější
-
Jan Zábrana: Psovod Gerža. Jak se z člověka stává stvůra
-
Pianistka hrající jen na černých klávesách. Slavný román Elfriede Jelinekové
-
Petr Zelenka: Extáze. Příběh věnovaný všem upřímným rockovým kapelám let osmdesátých
-
William Shakespeare: Bouře. Úchvatná marnost lidského života v geniálním překladu Martina Hilského