Laureátem 20. jubilejní Ceny Vladimíra Boudníka je Jindřich Růžička
Osmašedesátiletý grafik a malíř získal ocenění za své konzistentní linorytecké dílo. Jak konstatovala porota, zejména jeho tvorba ze 70. a 80. let patří k nejoriginálnějším tvůrčím počinům v české poválečné grafice.
Komorní výběr z grafického díla Jindřicha Růžičky si můžete do 22. března prohlédnout na výstavě 21. ročník celostátní soutěže Grafika roku 2014 a 20. jubilejní cena Vladimíra Boudníka v Clam-Gallasově paláci v Husově ulici na Starém Městě v Praze. Odtud se výstava přestěhuje 13. dubna do klášterního kostela sv. Antonína Paduánského v Sokolově, kde potrvá do 6. května.
„Techniku linorytu výrazně obohatil a velkou měrou přispěl k její rehabilitaci. Linorytu se systematicky věnuje prakticky od doby svých studií, dovedl jej až na hranici technických možností. Nelze jej však spojovat pouze s jedinou technikou. Je výtvarníkem s širokým záběrem. Vyjadřuje se malbou, výraznou úlohu hraje v jeho tvorbě kresba, věnuje se fotografii, tvoří koláže, v grafice se vedle linorytu věnoval jeden čas také sítotisku.“ Tak psal ve své diplomové práci Vybrané osobnosti současné české grafiky Vojtěch Kovářík na brněnské Fakultě výtvarných umění VUT v roce 2003.

Studium a díloJindřich Růžička studoval na přelomu šedesátých a sedmdesátých let na pražské Akademii výtvarných umění restaurování u Bohumila Slánského, malbu u Jana Smetany a grafiku u Ladislava Čepeláka. K jeho nejznámějším cyklům patří linoryty z prostředí automobilových a motocyklových závodů a zejména jeho strohá průčelí kamenných budov a kulisy městských architektur.

Hana Larvová, kurátorka výstavy„Stěžejním tématem Růžičkovy grafiky je město. Růžičku zaujalo především jako civilizační atribut v podobě městských scenérií, domovních a industriálních staveb. Toto věcné a jasně uchopitelné téma převedl do osobitých magických kompozic, projektujících vzpomínky na dětství prožité v prostředí opuštěného pohraničí, poblíž majestátních Broumovských stěn, dětskou optikou přetvořených do fantaskního světa plného tajemství.“

Cena Vladimíra Boudníka Je pojmenovaná po grafikovi a malíři Vladimíru Boudníkovi. Od roku 1995 je udělovaná významným grafikům za celoživotní dílo. Založilo ji občanské sdružení Inter-Kontakt-Grafik a s jejím udílením je spojená finanční odměna 30 000 korun, kterou poskytuje hlavní město Praha.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi