Mezinárodní výstavní projekt Europa Jagellonica

21. květen 2012

V neděli 20. května se v Galerii Středočeského kraje (GASK) v rozlehlém barokním areálu bývalé Jezutiské koleje v Kutné Hoře, poprvé otevřely brány unikátního mezinárodního výstavního projektu „Europa Jagellonica / Umění a kultura ve střední Evropě za vlády Jagellonců / 1386–1572“, který představí na 300 vzácných historických exponátů od 120 zapůjčitelů z celé Evropy.

Mimořádný výstavní počin – Europa Jagellonica – začíná právě v Kutné Hoře zastřešujícím tématem „Těžba stříbra a umění kolem roku 1500“. Výstava se potom přesune do Varšavy, kde bude od října 2012 do ledna 2013 pokračovat v Královském zámku a v Národním muzeu tématem „Jagellonci – evropští panovníci mezi Baltem, Jaderským a Černým moře“ a celý projekt se na jaře příštího roku završí v německé Postupimi, kde bude mít podtitul „Spojení věrnosti a lásky. Sňatková politika Jagellonců s říšskými knížecími rody“.

Na to, jakými významnými událostmi a daty je výstava „Europa Jagellonica / Umění a kultura ve střední Evropě za vlády Jagellonců / 1386–1572“, vymezena a jaký měla jagellonská dynastie význam pro politický, společenský a kulturní rozvoj tehdejší Evropy, se Karel Oujezdský zeptal autora expozice, historika umění docenta Jiřího Fajta.

02634093.jpeg

Česká část výstavy „Europa Jagellonica“ bude pro veřejnost otevřena v Galerii Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře od neděle 20. května do 30. září letošního roku.

Během neděle 20. května si výstavu Europa Jagellonica v Kutné Hoře prohlédlo bezmála 200 návštěvníků.

Díky mezinárodními výstavnímu projektu znovu ožívá slavná dynastie Jagellonců. Alespoň tedy na poli umění a kultury. Vidět tu můžete nejrůznější kresby, grafiky nebo reliéfy. Některé exponáty jsou skutečně ojedinělé. Za zmínku stojí třeba zřejmě nejstarší exponát výstavy – Relikviářový diptych ze 14. století. Podle kurátora Jiřího Fajta se jedná o památku, která je neodmyslitelně spjatá s Vladislavem II Jagellonským.

02328079.jpeg

Přehlédnout se nedá ani 800 kilogramů vážící svícen se svatým Václavem neodmyslitelně spjatý s kaplí svatého Václava v Praze.

Výstava je rozdělena na tři části – první se zabývá členy Jagellonské dynastie, druhá se věnuje zemím, kde Jagellovci vládli, a třetí zmiňuje fenomény, které hýbaly jagellonskou Evropou. V případě Kutné Hory to je jednoznačně hornictví.

Do rozsáhlého projektu Europa Jagellonica se podařilo začlenit i některé známé kutnohorské památky. Netradiční prohlídku v době konání výstavy slibuje třeba návštěva chrámu svaté Barbory.

Doprovodný program ale není doménou jen Kutné Hory. Tematické výstavy můžete navštívit třeba i v Lapidáriu Národního muzea v Praze nebo v Moravské galerii v Brně.

autoři: Karel Oujezdský , Michal Trnka