Pohled na pracovní stůl Jana Kotíka nabízí výstava v Galerii Jiří Švestka

5. únor 2014

V Galerii Jiří Švestka v Praze byla zahájena výstava grafik, kreseb a prací na papíře významného českého malíře, grafika a výtvarného teoretika, člena Skupiny 42 Jana Kotíka. Některé z nich jsou vystaveny úplně poprvé.

Jan Kotík se narodil v roce 1916 v Turnově a zemřel v roce 2002 v Berlíně.

Výstava pojmenovaná "Bez názvu" se koná paralelně s velkou Kotíkovou retrospektivní výstavou ("Jan Kotík 1916–2002" ) otevřenou do 23. března ve Sbírce moderního a současného umění Národní galerie ve Veletržním paláci v Praze.

03045617.jpeg

Převážná většina prací vystavená v Gelerii Jiří Švestka pochází z umělcovy pozůstalosti.

Jak vnímá umělecký odkaz Jana Kotíka kurátor, galerista a historik umění Jiří Švestka?

V českém kontextu je podle Jiřího Švestky nejdůležitější na Kotíkově díle odvaha k experimentu, měnění pozic, odvaha k zpochybňování i toho, co sám dělal. Kotík se stále se tázal, stále diskutoval. To se možná ještě víc než v jeho obrazech a sochách projevuje velmi zřetelně v kresbách, které jsou vystaveny právě v Galerii Jiřího Švestky. Podle Švestky je Kotík je daleko víc mnohotvárnější než například Karel Malich nebo Zdeněk Sýkora. Jde na dřeň, daleko víc riskuje. To neznamená, že jeho dílo je lepší nebo horší, umění se nedá takovýmto způsobem kategorizovat, ale ukazuje to jeho charakter.

Jiří Švestka zastupuje exkluzivně Jana Kotíka od roku 1997 a od roku 2002 spravuje jeho rozsáhlou pozůstalost.


Výstava "Bez názvu" v Galerii Jiří Švestka v ulici Biskupský dvůr 6 v Praze 1 se koná do 22. března.