Před 1150 lety přišli na Velkou Moravu Cyril a Metoděj. Připomíná je výstava CM 863
V prostorách Kláštera svaté Anežky České na Starém Městě v Praze končí výstava „CM 863 / Svatí Cyrila Metoděj. Dějiny – tradice – úcta“ už v neděli 2. února.
Výstavu v rámci oslav 1150letého výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu pořádá Ministerstvo kultury České republiky a Národní galerie v Praze ve spolupráci s Moravským zemským muzeem v Brně, Muzeem umění v Olomouci, Vlastivědným muzeem v Olomouci a Slovanským ústavem Akademie věd.
Projekt vznikl z podnětu Ministerstva kultury propojením dvou výstav zpřístupněných letos na jaře v Brně a Olomouci.
Moravské zemské muzeum v Brně uspořádalo výstavu „Cyril a Metoděj, Doba, život, dílo“ orientovanou na historické reálie cyrilometodějské misie a Muzeum umění Olomouc se spolu s Vlastivědným muzeem v Olomouci věnovalo cyrilometodějské tradici v hmotné kultuře českých zemí na výstavě „Mezi Východem a Západem. Svatí Cyril a Metoděj v kultuře českých zemí“.
V souvislosti s vystavením dvou deskových obrazů ze stálé expozice středověkého umění v Českých zemích na výstavě „CM 863“ připravila Národní galerie ve spolupráci s Centrem teologie a umění při Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy také instalaci „Vytržené obrazy“.
V jejím rámci jsou na místě obrazů gotických vystavena abstraktní oltářní plátna od malíře Patrika Hábla, která byla v letošním postním období instalována v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Klementinu.
Národní galerie v Praze připravila k výročí svého založení na sobotu 1. a neděli 2. února den otevřených dveří. Všechny expozice a výstavy Národní galerie, kromě Muchovy Slovanské epopeje ve Veletržním paláci, budou návštěvníkům přístupné zdarma.
A výstava „CM 863 / Svatí Cyrila a Metoděj“ bude po oba dny, tedy v sobotu a v neděli 1. a 2. února, otevřena až do 20 hodin.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Jan Antonín Pitínský: Diamant a Syn vrchního. Dvě povídky ze sbírky oceněné Literou za prózu
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost