V Praze vznikl Dům fotografie. První výstava představí slovenskou novou vlnu
Nový Dům fotografie Galerie hlavního města Prahy, navazující na aktivity nadace Pražský dům fotografie z počátku 90. let, zahajuje svou činnost otevřením výstavy Slovenská nová vlna, 80. léta.
Otevřením Domu fotografie se po více než dvaceti letech a mnoha spletitých peripetiích a překážkách završuje, i když pod hlavičkou jiné instituce, úsilí Nadace Pražský dům fotografie, vytvořit v Praze důstojné centrum pro prezentaci fotografie.
Úvodní výstava je věnována tak zvané „slovenské nové vlně“, kterou v 80. letech tvořila generace osmi slovenských studentů Katedry fotografie pražské FAMU, kteří se narodili kolem roku 1960 na Slovensku a většinou dodnes v Praze žijí a pracují nebo jsou s českým prostředím bezprostředně spjati. Patří k ní Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník a dnes již nežijící Jano Pavlík.
FAMU byla v sedmdesátých a osmdesátých letech jedinou vysokou školou s výukou fotografie ve střední Evropě. Proto je překvapivé, že generace Slovenské nové vlny zůstala nekontaminovaná tradicí české fotografie a na půdě pražské FAMU vyrostla jako osobitý solitér.
Jak uvádějí ve svém textu kurátoři výstavy Tomáš Pospěch a Lucia L. Fišerová: „Přesto, nebo možná právě proto, že nešlo o organizovanou skupinu s vytyčeným programem, jejich poměrně jednotný vizuální jazyk představoval jeden z prvních projevů fotografické postmoderny u nás.

Důsledná inscenace reality, využívání jazyka metafory a imaginace, narativnost obrazů, technologický eklekticismus nebo přehodnocování žánrových hranic, charakterizují tato díla stejně jako jejich latentní melancholie, obrazový neklid a naléhavost sdělení, někde maskovaná výrazovou lehkovážností a hravostí.“
Přestože většina zastoupených autorů tvoří a aktivně vystavuje i v současnosti, projekt se soustředí na jejich rané práce, tedy tvorbu z osmdesátých let, úzce související s jejich studiem. Osobitý důraz kladou kurátoři na díla, která nebyla ve své době představena vůbec nebo jen okrajově. Pod názvem Slovenská nová vlna zúčastnění autoři vystavují vůbec poprvé.
Výstavu můžete navštívit až do 16. března v nově otevřeném Domě fotografie Galerie hlavního města Prahy v Revoluční 5 v Praze 1. K výstavě je připraven bohatý doprovodný program v podobě víkendových výtvarných workshopů a interaktivních prohlídek.

Nejposlouchanější
-
Bohumil Hrabal: Baron Prášil. Příběh ze sbírky Perlička na dně čte Petr Nárožný
-
David Herbert Lawrence: Milenec lady Chatterleyové. Vášnivý příběh nerovné živočišné lásky
-
George Orwell: 1984. Vize totalitní společnosti v dramatizaci slavného antiutopického románu
-
Ladislav Smoček: Bludiště. Pokus o interview před vchodem