Dobrodružný příběh vzácné sochy Cholinské madony

12. prosinec 2010

Dobrodružný příběh jedné vzácné sochy se uzavírá v Olomouci. Skončilo tam totiž restaurování ukradené a znovu nalezené Cholinské madony. Od 15. století se k madoně, která bývá nazývána ochránkyní Hané, modlili v poutním místě, v Cholině, věřící. A to až do roku 1996, kdy socha z kostela zmizela. Našla se až po deseti letech u vídeňského starožitníka Alfreda Kolhmammera. Soudní spory o její vrácení trvaly několik let. Do republiky se ji podařilo přivézt až vloni. Ani tehdy ještě ale neměla vzácná gotická socha vyhráno. Byla totiž v havarijním stavu.

„Socha je pro Olomouc velice významná, protože z pozdního gotického období krásného slohu se na Olomoucku zachovalo jen velmi málo soch. Tato památka je ojedinělá v Olomouckém kraji. Je to typ madony podávající jablko Ježíškovi.“

Říká Alena Jemelková z památkového odboru arcibiskupství. Když se vloni ukradená socha vrátila z Vídně do Olomouce, nebyla k poznání.

„Byla nesmírně poškozená, protože starožitník ve Vídni se snažil zamaskovat původní podobu sochy. Nechal sundat všechny polychromie, nechal odstranit všechny ozdoby, korunky. Dokonce částečně přeřezal pravé koleno madony, protože to mohl být identifikační bod.“

Cholinská madona

Cholinskou madonu bylo nutné co nejdříve zrestaurovat. Ještě předtím ale putovala do olomoucké vojenské nemocnice na tomografické vyšetření.

„Zjistili jsme tam všechny fáze zásahu na soše, všechny spoje, kvalitu dřeva. Dále se zjistilo, že socha byla přeřezána v barokní době. Byla zkrácena drapérie a pod ten šat zespodu byl vložen půlměsíc. Čili my jsme zjistili, že tam došlo k několika zásahům, potom že tam došlo k osazení nové korunky a potom jsme zjistili drobné kovové trny na celém povrchu madony. Když jsme pátrali, co to může být za trny, tak se mám to spojuje s jednou věcí, že na tyto trny byly zavěšovány drobné votivní dary, které na madonu umisťovali poutníci za poděkování za vyslyšení proseb.“

Madoně již nešlo vrátit celoplošný barevný povrch. Restaurátorka mohla pouze upevnit poslední zbytky gotické polychromie a napustit dřevo, aby se zpevnilo. Na závěr scelila povrch drobnými retušemi a tmely a napustila sochu včelím voskem. Odborníci jsou s výsledkem restaurátorských prací spokojeni. Podle nich více vynikne původní gotická podoba sochy.

Cholinská madona

„Já jsem velmi spokojena s výsledkem prací. Ta plasticita a gotická řezba dnes může vyniknout v plné kráse.“

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner je rád, že příběh Cholinské madony má dobrý konec

„Jsou to poklady, které mají cenu historickou či uměleckou ale také duchovní. Bylo pro nás velkou bolestí, když byla tato socha ukradena. Jsme rádi, že se podařilo nejen sochu najít, ale i vrátit a zrestaurovat.“

V Olomouci příští rok vznikne věrná kopie sochy. V kostele se pak bude střídat s originálem. Cholinský farář Josef Trtík vždy věřil, že se socha vrátí nazpět.

„Já jsem říkal sám, že není možné, aby se ta socha ztratila, že se vrátí. A my celých těch 10 let jsme se modlili a takhle doufali, že se vrátí zpátky takže to byl skutečný zázrak.“

autor: rak