Půst v judaismu

2. leden 2011

Od loňského 23. prosince do 10. února, vždy ve čtvrtek po osm týdnů, zbožní Židé dodržují zvláštní půst. Co je k tomu vede? A jaký smysl židovství půstu přikládá? Na tyto otázky odpovídá náš následující příspěvek.

Především nutno říci, že zmíněné jednodenní půsty, které se opakují po osm týdnů, se řídí židovským kalendářem, kombinujícím pohyb Měsíce a Slunce. Půst přitom připadá vždy na čtvrtek, kdy se z Tóry, Pěti knih Mojžíšových, čte úryvek z oddílu, který bude v úplnosti přečten při následující sobotní šabatové bohoslužbě. Uvedené postní oddíly Tóry začínají Druhou knihou Mojžíšovou, která popisuje otroctví Židů v Egyptě, a opakované půsty mají připomenout toto smutné údobí židovských dějin. Teprve když četba zaznamená východ Židů z Egypta, darování Božího zákona na hoře Sinaj a základní etické příkazy spolu s předpisy pro vybudování svatostánku, půsty mohou skončit. Jinými slovy: Až když se svoboda fyzická spojí s osvobozením ducha, je člověk skutečně svobodný a smutek může ustoupit do pozadí.

Obecně platí, že půst je v židovství výrazem bohabojnosti, projevem lítosti nad vlastními špatnými skutky a někdy je chápán i jako příprava k významným činům. Může přivodit vize a prorocké sny, jako znak naléhavosti a opravdovosti provází modlitby při zvláštních příležitostech. Půst se již v biblických dobách vyhlašoval v době ohrožení a v čase tragických neštěstí. Těm, kdo se hroužili do mystického rozjímání, sloužil jako prostředek vnitřního očištění a projasnění ducha. Judaismus však zavrhuje asketismus, a proto obecně platí, že půst je pro věřící Židy především projevem zbožnosti. Vyjadřuje touhu žít v souladu s Mojžíšovým učením, ale již Talmud upozorňuje, že jen postit se k nápravě nestačí. Traktát Taanit říká: "Nikoliv pytel místo šatu a půsty vedou k prominutí, nýbrž pokání a dobré skutky." Proto je také v biblickém příběhu o Jonášovi řečeno, že Bůh viděl, jak se lidé v dříve hříšném městě Ninive "odvracejí od své zlé cesty". Důraz je kladen na činy, nikoliv na vnější gesta.

Idea zdržení se jídla a vody na znamení zbožnosti je přítomna ve všech třech druzích půstu, které judaismus zná. Jde jednak o půsty předepsané celému společenství Izraele, dále o půsty při zvláštních příležitostech a konečně o půsty osobní. Půstů zachovávaných společenstvím je celkem šest za rok, ale jen jeden z nich, v Den smíření, je Tórou přímo přikázán. Z ostatních půstů společenství plné čtyři souvisejí se zničením prvního a druhého jeruzalémského chrámu a vyhnáním Židů z historické vlasti. Tyto půsty jsou sice v Bibli zmíněny, ale dodržují se až na základě ustanovení Talmudu.

Z osobních půstů zmiňme alespoň ty, které vyplývají z životního cyklu. Postit se tak mají například děti ve výroční den smrti rodičů, ale i během svého svatebního dne, a to až do skončení svatebního obřadu. Tímto pro nežidovské tradice snad nezvyklým ustanovením se nijak nepotlačuje radost ze spojení dvou lidí. Sňatek je však znamením nové odpovědnosti za rodinu a potomky a půst snoubenců v tuto chvíli zdůrazňuje pokoru novomanželů. V duchu se kají z předchozích pochybení a na začátku nové cesty žádají Boha o prominutí.

autor: Leo Pavlát