Šumava z obou stran na festivalu duchovní hudby
V těchto a příštích dnech, dokonce týdnech, zní Šumava hudbou, a to ne ledajakou! Ve dnech 11. května až 7. června se tam totiž koná Evropský festival duchovní hudby Šumava - Bayerischer Wald. Dramaturgem festivalu je Vít Ashenbrenner, takže přichází ideální příležitost říci si zajímavé detaily tohoto pozoruhodného hudebního počinu.
Eva Hůlková pozvala k rozhovoru Víta Ashenbrennera.
Co je podle vašeho názoru na tomto festivalu nejzajímavější?
„Rozhodně je na tomto festivalu zajímavé to, že usiluje o obnovení hudebních a kulturních tradic pohraničních oblastí, zejména tedy Šumavy a Bavorského lesa, a to na základě duchovní hudby a na základě muzicírování jednotlivých hudebních těles - převážně pěveckých sborů.“
To znamená, máme-li si to představit, že ten festival probíhá na různých místech z obou stran Šumavy?
„Přesně tak. Jak už vyplývá z jeho názvu, tento festival je vlastně česko-německý, resp. česko-bavorský převážně, a účastní se jej nicméně i tělesa z jiných lokalit. Ale právě tato místa spadají pod tento festival, zde jsou rozloženy festivalové lokality.“
Mě fascinuje ta patnáctiletá tradice, to by řekla, že je hodně... Je to duchovní hudba, čili specifický žánr, v pohraničí... Pořád se jaksi všeobecně stěžuje, že to tam málo žije a že jsou různé problémy... to je docela pozoruhodné.
„Není to rozhodně jednoduché, tento festival udržet - na jedné straně. Nicméně právě na té druhé straně, jak už jste naznačila, jak tady není v těch pohraničních oblastech příliš kulturního dění, tak právě tato oblast se zdá dobrým motivem, dobrou styčnou plochou pro navazování na tradice těchto regionů. Mimo jiné i právě proto, že v těch jednotlivých pohraničních lokalitách jsou kostely těmi nejlepšími koncertními prostory, tzn. že duchovní hudba tady má relativně největší šanci znít v autentickém prostředí.“
Jací muzikanti, jací pěvci, jaká tělesa - kdo všechno se o tento festival zajímá, kdo se jej účastní?
„Naše sdružení Kolegium pro duchovní hudbu, které organizuje tento festival, spolupracuje s Unií českých pěveckých sborů, zejména tedy organizačně. To znamená, že převážnou většinu účastníků tohoto festivalu tvoří sbory z Čech a Moravy. Nicméně účastní se jej i sbory a sborová tělesa z Bavorska, měli jsme tady před několika lety mnichovský ansámbl, měli jsme tady účastníky z Tyrol, z Polska, Maďarska i dalších zemí.“
Jako dramaturg - doporučil byste nějakou "extra fajnovost" našim posluchačům, kdyby se tam chystali vypravit?
„Rozhodně zajímavý je hlavní koncert festivalu, který je každým rokem orientován trošku jiným směrem. Letos se pokusíme předvést posluchačům soudobou duchovní hudbu jako takový určitý manifest toho, že duchovní texty a duchovní hudba inspirují stále i tu nejmladší skladatelskou generaci. A tento hlavní koncert je realizován během závěrečného festivalového víkendu, což je 2. a 3. června. A 2. června bude tento hlavní koncert v Klatovech, v jezuitském kostele na náměstí, od půl osmé.“
My jsme možná mohli ještě zmínit takové jedno adjektivum, slovíčko - že to je NESOUTĚŽNÍ festival a o to hezčí je zjevná zanícenost všech zúčastněných, že...?
„Přesně tak. My neusilujeme o to, aby se jednotlivé sbory mezi sebou porovnávaly. Daleko větší snahu věnujeme tomu, abychom tyto sbory dostali do míst, kam by běžně neměly přístup: do krásné šumavské a bavorské přírody, dosti často ty jednotlivé kostely tvoří i dominanty těch daných lokalit i případně krajinných celků, tzn. že z toho kostela je i nádherný výhled. A tato naše ‚taktika‘, myslím, slaví i poměrně slušné úspěchy - většinou ty sbory odjíždějí plny nadšení právě z této scenérie a kombinace církevních památek, krásného výhledu, čili krajinné scenérie a nádherného akustického zážitku z koncertů. A vesměs mnoho sborů se sem do těchto končin vždy dalším rokem vrací.“
Pro ty, kdo si chtějí udělat konkrétnější představu o programu - můžete citovat webové stránky, předpokládám, že je máte...
„Rozhodně, webové stránky našeho festivalu jsou: www.fdh.sumavanet.cz.“
Pohovořili jsme, myslím, že i tak trochu jsme pozvali, na Evropský festival duchovní hudby Šumava - Bayerischer Wald. U telefonu Radiožurnálu byl Vít Ashenbrenner, dramaturg tohoto festivalu.