Velehrad - až nás duše dohoní...

5. červenec 2008

Stavět mosty mezi lidmi bez ohledu na národnost, politické přesvědčení anebo náboženské vyznání. To je podstata Dnů lidí dobré vůle na Velehradě. Už jsme si zvykli, že k létu v Česku patří slavná pouť na Velehradě, oslavy státního svátku u příležitosti Dne slovanských věrozvěstů a Koncert lidí dobré vůle. Také spousta dalších koncertů a představení, vzdělávacích projektů, v neposlední řadě charita, a ještě něco... Snad nějaké kouzlo, duch místa.

Primáš Hradišťanu Jura Pavlica ví o Velehradu hodně a nebojí se lehce si zafilozofovat. Lidé podle Jury Pavlici už už konečně přicházejí na to, že je dobré se někdy zastavit a nechat čas, aby plynul pomalu.

Ostatně i Koncert lidí dobré vůle, večer lidí dobré vůle, končil zamyšlením nad symbolikou času. V té hudební podobě se to projevilo tím, že na závěr koncertu zní píseň "Zpomal" a pak zpíváme písničku "Vstaň, haleluja".
Je to postaveno na kontrastu: zpomal, a vstávej a běž. A to je vlastně celý život! A jenom jde o to, tyhle časomíry vybalancovat. Tak, aby se nestávalo, že čas nás předbíhá. Ba naopak - my bychom měli vždycky počkat, až nás duše dohoní a pak teprve jít dál.

Teolog a religionista Ivan Odilo Štampach říká: Staletím posvěcená místa přitahují lidi i ve třetím tisíciletí. Lidé posvátná místa potřebují.

Je to tak, že lidé potřebují nejenom verbální náboženství, ale potřebují také posvátná místa a posvátné časy. Potřebují, aby náboženství bylo vtělené, aby bylo inkarnované. A to právě zabezpečují poutní místa a poutě v určité dny a já si myslím, že je to naprosto v pořádku, že to je legitimní součást náboženského života.
I když třeba jsou typy náboženských lidí, kteří toto nepotřebují - řekněme náboženští intelektuálové obvykle na poutě nejezdí, ale to neznamená, že jsou poutě něčím špatným.

"Resortní" Štampachův kolega, teolog a religionista Pavel Hošek, mluvil o fenoménu Velehrad, jako by vyprávěl pohádku:

Co svět světem stojí, všichni lidé rozeznávají ve svých životech zvláštní posvátná místa, která mají neopakovatelnou atmosféru. Obvykle se to týká nějakých důležitých dějinných událostí nebo křižovatek. Ale nejde jenom o ty velké dějiny, ale také o osobní dějiny! To znamená: vracet se na místa, kde jsem se narodil nebo se poprvé zamiloval, pro mě vždycky bude něčím posvátným, zvláštním a svátečním.
A já bych úctu k místům, spojeným s velkými osobnostmi a s velkými událostmi duchovních dějin Evropy, nepovažoval za nic špatného ani modlářského, ale naopak za velkou pomoc pro naši kulturní paměť, která chátrá, která zvětrává. A jestli nám konkrétní místa můžou připomínat to důležité a rozhodující, co nás předcházelo a díky čemu jsme tím, čím jsme, tak je jenom dobře, že taková místa jsou a že se na ně můžeme vracet.

autor: ehů
Spustit audio