140 let Španělské synagogy
Pražská Španělská synagoga na Starém Městě slaví letos 140 let od svého postavení.
Španělská synagoga stojí v Dušní ulici v místech, kde se dříve rozkládalo jádro pražského Židovského Města. Jeho duchovním centrem byla Stará škola, modlitebna pocházející z 11. nebo 12. století. V 19. století byla zbořena a na jejím místě pak byla roku 1868 otevřena nově zbudovaná Španělská synagoga.
Postavena byla podle návrhů architektů Vojtěcha Ignáce Ullmana a Josefa Niklase v novorenesančním slohu s použitím maurských prvků. Vnitřní výzdoba synagogy byla provedena v letech 1882-93 podle návrhu Antonína Bauma a Bedřicha Münzbergera. Výzdobu tvoří nízká štuková arabeska stylizovaných bohatě zlacených a polychromovaných orientálních motivů. Obdobné prvky byly uplatněny i v řezbářské výzdobě dveří, varhan, zábradlí galerie a obložení stěn v přízemí. Okna byla zasklena v letech 1882-83 barevnými vitrážemi.
Od svého založení do nacistické okupace Španělská synagoga sloužila náboženskému účelu. Za druhé světové války byla uzavřena a od roku 1942 se přeměnila ve skladiště předmětů, které nacisté konfiskovali českým Židům. Po válce byla původní náboženská funkce Španělské synagogy obnovena, ale jenom do roku 1948. V 50. letech, v době komunistické diktatury, přešly sbírky Židovského muzea a jeho historické budovy včetně Španělské synagogy do vlastnictví státu. Synagoga byla nejprve využívána jako depozitář textilu a v letech 1960-79 zde byla instalována expozice synagogálních textilií. Poté byla budova kvůli špatnému technickému stavu uzavřena, ale k potřebnému stavebnímu zásahu nedošlo. Španělská synagoga pak dále chátrala až do změny právního rámce Židovského muzea v Praze v říjnu 1994. To, již jako nestátní instituce, zařadilo její generální opravu mezi své stěžejní projekty.
Stavební práce byly zahájeny koncem roku 1997 a ukončeny v červnu roku následujícího. Od svého znovuotevření se Španělská synagoga využívá především jako expoziční sál Židovského muzea. Návštěvníci zde mohou shlédnout stálou výstavu věnovanou dějinám českých a moravských Židů od počátků jejich emancipace koncem 18. století až do současnosti. V tzv. zimní synagoze v 1. patře jsou pak soustředěna nejkrásnější stříbrná judaika ze sbírky Židovského muzea. Skvělé varhany z konce 19. století a současně velmi dobrá akustika umožňují též pořádat ve Španělské synagoze koncerty. Sledovat je může až 250 posluchačů. Synagoga konečně slouží i pražskému konzervativnímu židovskému společenství Bejt Praha. Ve Španělské synagoze pravidelně koná své bohoslužby.
Španělská synagoga byla postavena před 140 lety. Dnes patří k nejpřitažlivějším památkám židovské Prahy.