Ekonomická krize

28. únor 2009

Hospodářská krize je více či méně stále tématem číslo jedna a to nejen v tisku. Kromě zásadních a nezbytných ekonomických otázek si žádá také srovnání dějinné.

Současná hospodářská recese není jen krizí ekonomickou. Jako každá krize v dějinách vybízí k otázce, jestli se není třeba zamyslet nad životem, nad hodnotami, říká historik Daniel Váňa, vyučující na Katedře hospodářských dějin VŠE.

"Je nasnadě, že i dnešní krize, která je a priory krizí globálního ekonomického systému, bude v přemýšlivých lidech vyvolávat tyto otázky: Nestojí to na nějakých zvláštních základech, které je třeba analyzovat? Poučit se z toho dosavadního vývoje? Atd."

Konzum se stal projevem společenské prestiže, soudí Váňa. A to bylo vždy v dějinách příznakem upadající společnosti.

"Okázalý konzum, jako oprávnění společenského zařazení jednotlivce, to byl vždy projev hluboké krize etiky, estetiky, morálky, koneckonců moci i ekonomie. V posledních desetiletích před dneškem něco podobného vidíme. Okázalost konzumu, která je dokonce takovou mantrou, že jsme schopni zachovat se naprosto iracionálně. Necháme se ohloupit zdánlivým bezproblémem zadlužení. My si na to prostě půjčíme. To je přece nenormální."

Krize je z dějinného pohledu ale také šancí poučit se. Jde jen o to, zkusit se nad tím, co se kolem děje, zamyslet.

"Lidsko pravděpodobně musí vždycky projít nějakým zřetelným a vnímatelným šokem, aby si uvědomilo samo sebe, svoje limity, možnosti. Zatím jsme jenom na začátku. Speciálně my tady v Evropě obecně a v České republice také. A kdo ví, jak to všechno dopadne."

Trochu jiný pohled na současnou hospodářskou krizi nabídnou nedělní Výzvy přítomnosti. Radiožurnál je přinese v rámci pořadu Doteky víry v neděli 5 minut po 21 hodině. Jejich hostem bude historik Daniel Váňa.

autor: Kateřina Rózsová-Horálková
Spustit audio