Úvahy o holokaustu
Pražský rodák, profesor Hebrejské univerzity v Jeruzalémě Jehuda Bauer, patří k nejvýznamnějším historikům zabývajícím se obdobím šoa. V českém překladu nyní vyšla jeho světoznámá kniha Úvahy o holokaustu.
Bauerova kniha představuje mnohostranný pohled na jednu z nejtemnějších evropských otázek 20. století - totiž jak je možné, že došlo k holokaustu. Historik Bauer si je vědom velkého nebezpečí, které v souvislosti s holokaustem hrozí: jeho nebývalá hrůznost bývá v dobré víře označována jako vymykající se lidskému rozumu. Je-li však něco nepochopitelné, není nic jednoduššího než se tím nezabývat - a historická paměť je v tomto velmi zrádná.
Pro Bauera však není holokaust prvoplánově nepochopitelný. Poučen historií světových genocid nachází až příliš mnoho podobností, což zákonitě vede k reálné hrozbě opakovatelnosti podobných jevů. Bauer se proto snaží uchopit problém holokaustu s rozvahou. Klade si čtyři otázky: Lze holokaust srovnávat s jinými genocidami? Pokud ano, v čem se od nich liší a v čem se jim podobá? Existují možné modely výkladu, které bychom měli pro holokaust použít? A nakonec: Jsou takové modely dostatečně přesvědčivé?
Ve dvou obsáhlých kapitolách se Bauer zabývá dosavadními historickými koncepty výkladu holokaustu. Kriticky například hodnotí analýzy Zygmunda Baumana, který vidí v nacistické vražedné mašinérii triumf moderní byrokracie. Upozorňuje na pozoruhodnou teorii Götze Alyho, který klade vyvražďování Židů do širokého kontextu nacistických plánů na etnické přeorganizování východní Evropy. Bauer se dále zastavuje u kontroverzní knihy Daniela Goldhagena, zdůrazňujícího hluboce zakořeněný antisemitismus celého německého národa. Zvěstovatelem celistvějšího a všestrannějšího pohledu na holokaust je pak Bauerovi kniha Saula Friedländera, snažícího se postihnout u holokaustu aspekty vnitřní i vnější, pohled pachatele i oběti.
V tomto smyslu se Bauer zabývá i těžko definovatelným fenoménem židovského odboje. Ten v sobě shrnuje celý komplex projevů od vojenského po mnohostranné projevy solidarity. Všímá si též dosud opomíjené otázky genderu v holokaustu a neopomíjí ani teologické pokusy o výklad holokaustu s jejich otázkami o podstatě zla a možnostech Boží intervence ve světě.
Úvahy o holokaustu Jehudy Bauera konečně ústí až k reflexím o souvislostech holokaustu a vzniku Státu Izrael. Obecně tak renomovaný izraelský historik předkládá nejen mnoho nových historických fakt, ale především materiálu k úvahám filozofickým, teologickým i morálním. Z angličtiny knihu přeložil Tomáš Vrba.