Srbská pravoslavná církev má nového patriarchu
Před týdnem zvolil synod Srbské pravoslavné církve nového patriarchu. Stal se jím dosavadní nišský biskup Irinej. Co považuje za svou prioritu na trůnu sv. Sávy?
V pořadí 45. patriarcha Srbské pravoslavné církve Irinej, dosavadní biskup nišský, nahradí ve funkci Pavleho, který zemřel loni v listopadu ve věku 95 let po dvouletém pobytu v bělehradské vojenské nemocnici. Letos osmdesátiletý Irinej – občanským příjmením Gavrilovič - krátce po zvolení prohlásil, že jeho hlavním cílem bude ochrana Kosova jako kolébky srbského národa a kultury. Podle jeho slov není bez Kosova a tamních pravoslavných objektů Srbsko Srbskem, ale zemí bez duše. Nic jiného než podobná slova o obraně v uvozovkách „srbského Jeruzaléma“ se ani nedalo očekávat.
Kosovo, srbská provincie s albánskou většinou, vyhlásilo 17. února 2008 jednostranné odtržení od Srbska, které zatím uznalo asi 60 států světa včetně České republiky.Volba nišského biskupa patriarchou proběhla nečekaně rychle. Některé komentáře připomínaly ne vždy pozitivní úlohu Srbské pravoslavné církve zejména během srbsko chorvatského válečného konfliktu. Tento pohled se pokoušel postupně měnit a na počátku ne vždy úspěšně, zesnulý patriarcha Pavle, který chtěl snížit vliv radikálního nacionalismu mezi duchovními a věřícími. Podle odborníků na církev je Irinej považován za relativně umírněného. Například ve srovnání s kosovským eparchou Artemijem, nebo biskupem černohorsko primorskim Amfilochijem, který byl rovněž jedním z vážných kandidátů.
Irinej Gavrilovič se narodil v roce 1930 ve městě Vidovo. Po zakončení gymnázia studoval bohosloveckou fakultu v Bělehradě, aby studia zakončil v Aténách. Po skončení vojenské služby působil v Prizrenu, kde byl v roce 1959 jmenován profesorem bohosloví. V prvním projevu po zvolení vyzval ke sjednocení věřících a celé země. Zároveň podpořil spolupráci s vládou při obraně setrvání Kosova v rámci Srbska. To je v této chvíli asi těžko dosažitelný cíl.
Krátce po zvolení poblahopřál novému patriarchovi papež Benedikt XVI. a také patriarcha Ruské pravoslavné církve Kiril.