Festival Mene Tekel a intelektuální odboj

27. únor 2010

Ve čtvrtek uplynulo 62 let od komunistického puče, který se během totality označoval jako „Vítězný únor“. Ve skutečnosti byla naše země uvržena do slepé uličky nesvobody, z níž se nedostala dlouhá čtyři desetiletí. Otázka ale zní, zda bylo nebezpečí totality zažehnáno? Koncem února probíhá už tradičně festival s biblickým názvem Mene tekel. Letošním tématem je „intelektuální odboj“.

Čtvrtý ročník přehlídky Mene tekel zahájila v pondělí 22. 2. demonstrace proti totalitě a násilí na Staroměstském náměstí. Oficiálně byl pak celý projekt zahájen v 15 hodin z balkónu paláce Kinských. Finále celé akce je naplánováno na zítřek (28. 2.).

Mene tekel má mezinárodní charakter a přehlídka je velice rozsáhlá - za sedm dní nabízí více než třicet různých akcí v podobě výstav, koncertů, promítání filmů i přednášek. Dnes dojde dokonce na rekonstrukci soudního procesu s univerzitní profesorkou Růženou Vackovou v prostorách Vrchního soudu v Praze na Pankráci. A jak mi potvrdil ředitel projektu Jan Řeřicha, Mene Tekel vyvrcholí zítra bohoslužbou za popravené, umučené a zemřelé politické vězně. Bude se konat v katedrále sv.Víta

„Je to ekumenická bohoslužba, kterou budou koncelebrovat biskup Václav Malý, který je také jakýmsi garantem našeho festivalu - duchovním garantem a s ním to bude koncelebrovat místopředseda ekumenické rady církví Dušan Hejbal, což je biskup Starokatolické církve v ČR. Vystoupí tam pěvecký sbor ČVUT za řízení sbormistra Jana Štajera a regenschori Josefa Kšici a je to bohoslužba, která je věnovaná vlastně všem popraveným umučeným a zemřelým vězňům totality.“

Mene mene tekel upharsin napsala podle biblické knihy Danielovy záhadná ruka během Balšasarovy hostiny. Šlo o proroctví nadcházejícího pádu Babylona. Mene tekel tedy znamená v přeneseném významu nejvyšší varování. Přehlídka varuje před zlem totalitních režimů a její biblický název napovídá, že festival proti totalitě má duchovní zázemí.

„Celý tento projekt pojímáme právě ekumenicky, protože samozřejmě mezi vězni byli lidé různého vyznání včetně židovského vyznání, proto také vlastně vycházíme z Bible - z toho prazákladu víry, takže to je nejen křesťanská záležitost, ale dá se říct duchovní záležitost vůbec.“

Uzavírá Jan Řeřicha, ředitel vzpomínkového festivalu proti totalitě s názvem Mene tekel.

autor: kko
Spustit audio