20.výročí úmrtí teologa Josefa Zvěřiny

21. srpen 2010

„Strach a lež jsou nejmocnějšími spojenci všech diktatur.“ Říkal významný český teolog Josef Zvěřina. Byl vězněm nacistického i komunistického režimu a ani pronásledování a věznění nezlomilo jeho velkého ducha. Ve středu 18. srpna jsme si připomněli 20let od jeho smrti.

Josef Zvěřina byl patrně největším českým teologem 20. století. Stal se živým symbolem morální obrody českého katolicismu, říká o něm profesor Tomáš Halík:

Tomáš Halík: On byl vězněm obou totalitních režimů, byl internován v době nacismu, byl dlouhodobě vězněn v době stalinismu a do širšího povědomí církve vstoupil zejména v době Pražského Jara vlastně relativně krátce po svém propuštění ze žaláře. Ta doba pražského Jara byla zároveň dobou uplatnění prvních myšlenek II. Vatikánského koncilu.“

A právě Zvěřina se svým cyklem přednášek Živá teologie snažil vysvětlovat základní myšlenky koncilu.

Tomáš Halík: Zvěřina po celou dobu té husákovské normalizace se velmi silně angažoval v oblasti teologického vzdělání, ve svém autíčku objížděl doslova od Šumavy k Tatrám nejrůznější skupiny lidí, které teologicky vzdělával a také lidsky duchovně vedl.“

Byl to člověk, který se nezajímal jen o věci církevní, ale žil také problémy občanské společnosti. Jako jeden z prvních podepsal Chartu 77 a má velikou zásluhu na radikálním obratu Kardinála Tomáška v 70. letech.

Tomáš Halík: To bylo v době charty, kdy biskup Tomášek se vlastně distancoval od charty a tehdy mu Josef Zvěřina napsal dopis, v kterém mu řekl Takto to nelze a potom on a ještě další lidé z disentu se stali takovými blízkými rádci kardinála Tomáška a měli zásluhu na tom, že z tohoto muže který předtím byl považován za velmi opatrného až bojácného se stal takový symbol duchovního odporu vůči komunistické totalitě."

Josef Zvěřina také promluvil na patné manifestaci na Letné v listopadu 1989
A očekávalo se že bude hrát významnou roli při obrodě církve a společnosti.

Tomáš Halík: Stal se čestným děkanem katolické teologické fakulty, zvolili jsme si ho za prvního předsedu vznikající České křesťanské akademie. „
Všechny tyto naděje zmařila Zvěřinova náhlá smrt. 18. srpna 1990 ráno, den po setkání s papežem v Římě, sloužil mši pro skupinku mladých Čechů. A zakrátko na to našel smrt v mořských vlnách.

Tomáš Halík: Josef Zvěřina nás určitým způsobem provází stále, například Česká křesťanská akademie na jeho počest koná každoročně Dny Josefa Zvěřiny, chceme nejenom vzpomínat na tuhletu velikou osobnost, ale chceme v jeho duchu se snažit číst znamení doby, hledat to místo křesťana uprostřed výzev, které představuje tato společnost. „

Spustit audio