Antisemitismus do slušné společnosti nepatří. Na to chce v Praze upozornit shromáždění Všichni jsme lidi
Všichni jsme lidi. Sice se na tom obvykle shodneme, ale ne vždy podle toho dokážeme jednat. Pod názvem Všichni jsme lidi se také v Praze bude konat shromáždění, které si klade za cíl upozornit na nárůst nenávisti vůči židům.
Antisemitismus do slušné společnosti nepatří. To si myslí organizátoři akce Kulturou proti antisemitismu. Více už vysvětluje předseda české pobočky ICEJ, neboli Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém, Mojmír Kallus:
„V neděli 17. dubna už potřinácté vyzýváme všechny lidi dobré vůle, kterým není lhostejné, že se rozmáhá antisemitismus, aby přišli do Prahy a aby podpořili naši akci, kterou nazýváme Kulturou proti antisemitismu. Už v tom je zřetelný náš záměr, že proti všelijakým negativním trendům nechceme bojovat nějakým křiklounstvím, ale kulturně, protože jsme přesvědčeni, že kultivovaný způsob je nejlepší reakce na různé jiné výstřelky.“
Příští neděli tak vyjde Pochod dobré vůle z Kafkova náměstí do Valdštejnské zahrady. Tam se pod záštitou místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky bude konat shromáždění s názvem Všichni jsme lidi.
„Těžiště toho celého programu bude spočívat ve svědectví pamětnice paní Doris Grozdanovičové, která mimochodem slaví 90. narozeniny. Je známa tím, že v Terezíně pásla ovečky. To je vlastně nejcennější část celého programu. Je pro nás velkou ctí, že můžeme takto pracovat s pamětníky, kteří ještě mohou své poselství sdílet.“
Akce se účastní převážně židé a křesťané.
„Mně se líbí, že lidé z obou komunit tam přicházejí nezávisle na sobě a na tom místě se setkávají a poznávají. A to je přesně to, oč nám jde. A samozřejmě to není konfesijní akce, chodí tam i lidé z řad široké veřejnosti, říkáme jim lidé dobré vůle.“
V západní Evropě se mluví o tom, že antisemitismus je opět na vzestupu. Jak vidí Mojmír Kallus situaci v Česku?
„Je pravda, že u nás není tak silný, ale historie ukazuje, že latentní antisemitismus tady je. A on se může projevit v situaci, kdy lidé mají pocit, že si to můžou dovolit. A v tomto smyslu bych nepodceňoval negativní vývoj v jiných zemích, protože pokud se rozšíří taková představa, že lidé mohou beztrestně svůj antisemitismus vyjevit, tak to určitě udělají. Takže si myslíme, že je pořád potřeba tyto věci připomínat a v tom kontextu, kterému se určitě letos nevyhneme, je zřejmé, že napětí v Evropě stoupá, stoupá nesnášenlivost, role předsudků je tady veliká.“
ICEJ je křesťanská organizace. Proč právě křesťané pořádají shromáždění proti antisemitismu?
„My máme jako křesťané máslo na hlavě. My máme stovky let křesťanského antijudaismu, kdy jsme z teologických důvodů tvrdili, že židé mají být pronásledováni, a velkou měrou jsme přispěli k tomu, co se tady v Evropě dělo. A holocaust není, jak víme, ojedinělý. Takže si myslíme, že je na nás, abychom pracovali opačným směrem, a o to se snažíme.“
Dodává organizátor akce Kulturou proti antisemitismu Mojmír Kallus.
Dají se hebrejské písně zpívat česky? A kde je v Česku 10 hvězd? Celý pořad Šalom alejchem si kdykoli poslechněte v našem audioarchivu.