Antologie Zázrak na ostrově představuje chorvatskou židovskou literaturu
Pod názvem „Zázrak na ostrově“ vyšla koncem minulého roku antologie chorvatské židovské literatury.
Kniha „Zázrak na ostrově“ obsahuje básně, povídky, úryvky z románů a memoárových próz, které nějakým způsobem reflektují židovskou tematiku. Pojem židovská literatura zde však není omezen pouze na židovské autory. Vedle významných židovských spisovatelů a publicistů z Chorvatska jsou zde zastoupeny také ukázky autorů nežidovského původu. Asi dvě třetiny textů pocházejí z pera současných spisovatelů, řada z nich je v českém překladu představena poprvé.
Z autorů meziválečného období je možné zmínit povídku karlovackého rabína Bernarda Šika, která zpracovává legendární příběh významného pražského rabína z období třicetileté války Jom Tov Lipmanna Hellera. Příběh se zakládá na skutečné události, kterou sám rabín Jom Tov zaznamenal ve svém autobiografickém spise „Svitek protivenství“. Vypráví o tom, jak Jom Tovův syn Samuel zachránil život dítěte a manželky tehdejšího francouzského velvyslance ve Vídni hraběte Turenna. Tento budoucí slavný francouzský vojevůdce pak na oplátku zachránil život rabína Jom Tova, který se stal obětí spiknutí a hrozil mu trest smrti.
Spíše za rakouského humoristu je považován Roda Roda, který se před 140 lety jako Alexander Rosenfeld narodil v moravských Drnovicích. Vyrůstal však v osadě Zdenci v chorvatské Slavonii, kterou později záměrně dokonce uváděl jako místo svého narození. Tuto mystifikaci se mu úspěšně podařilo rozšířit, a uvádí ji kupříkladu i Ottův slovník naučný. Jihoslovanské prostředí je častým námětem jeho próz a nejinak tomu je i v ukázce z humoristického románu pro děti.
S českým prostředím je rovněž spjata ukázka z novely Gorana Tribusona „Pražská smrt“, která se odehrává v Praze v polovině 70. let.
Vedle literárních děl se současnými tématy obsahuje antologie ukázky zpracovávající historii, a to především uplynulého 20. století, ale i biblické náměty. Příběhem biblické Judity je představena tvorba jedné z nejvýznamnějších současných židovských autorek z Chorvatska Zory Dirnbach.
Z memoárové prózy uveďme alespoň poutavé vyprávění z rodinné historie spisovatelky a překladatelky Vilmy Vukelić, mezi jejíž předky patří i slavný pražský rabi Löw. Pozoruhodným příběhem je také literární zpracování válečných událostí očima dítěte z pera spisovatelky Jely Godlar.
Knihu „Zázrak na ostrově“ doplňuje stručný přehled dějin chorvatského židovského písemnictví a nástin židovské tematiky v chorvatské literatuře od kroatisty Josefa Kodeta, který tuto antologii rovněž sestavil a přeložil.