Leviatan v pařížském Grand Palais

11. červen 2011

Britský výtvarník indického původu Anish Kapoor je jedním z nejúspěšnějších sochařů na světě. Kapoor je kladně přijímán jak kritiky, tak širokou veřejností. To byl patrně i důvod, proč byl pozván k jedinečnému projektu Monumenty 2011. Jako čtvrtý tvůrce v řadě měl za úkol vytvořit uměleckou intervenci do obrovského prostoru pařížského Grand Palais. Do slavného 240 metrů dlouhého a 44 metrů vysokého paláce umístil obrovskou nafukovací sochu a pojmenoval ji Leviatan.

Anish Kapoor o sobě rád prohlašuje, že jako umělec nemá co říci, přesto se na jeho výstavy stojí hodinové fronty. Ne jinak tomu je i v Paříži před vchodem do Grand Palais. Dlouhé čekání nám zpříjemňuje klarinetista, zdá se, že i on chce ze slávy známého sochaře získat něco pro sebe. Konečně i naše malá skupinka vstupuje dovnitř:

„Vstoupili jsme do temného prostoru, kde jsou takové čtyři velké laloky a teďko nevíš kde jsme, jestli je to děloha nebo nějaké velké srdce, kdy netušíš, kde má hranici, kde má konec, kde má začátek.“

Říká náš průvodce architekt Norbert Schmidt. Když se trochu rozkoukáte, rudá barva, která vás všude obklopuje začíná působit spíš příjemně, než aby vzbuzovala pocit hrůzy, zvláštní je i akustika, kterou děti prověřují tleskáním a občasným křikem.

„Je to hra s iluzí, s tím co člověk dokáže vytvořit a jaké pocity dokáže svým výtvorem vzbudit v člověku. Je to pocit přesně na hraně toho, že se toho bojíte a že vás to fascinuje. Kapoor má takovou zajímavou větu, že umění a náboženství mají společnýho to, že převracejí svět tak jak ho známe vzhůru nohama, že nevytvářejí spodobení světa, ale nabízejí jiné perspektivy na svět, který známe.“

Mně osobně prostor uvnitř sochy Leviatana připomíná spíš divadelní scénu pro moderní operu či balet. S mnoha nejrůznějšími pocity vycházíme ven, můžeme si ohmatat tmavou kůži příšery, s trochou fantazie připustit, že je slizká, obrovská, rozpínající se všude. Pocit propojení mikrokosmu a makrokosmu, který můžete vnímat, vede k hraničním zážitkům, které mají blízko k náboženství.

Leviatan v Grand Palais

„Leviatan Anishe Kapoora je umístěný do toho chrámu 19. století, kde se konaly ty ohromné výstavy pokroku těch největších vynálezů a výdobytků průmyslové revoluce, a ten velký sen se tu oslavoval, kdy lidstvo čeká jednou ta zářná budoucnost a za sto let sem lidé umístí Leviatana ten pokrok se nám zhmotnil do takové příšery která nás trošičku i ohrožuje.“

Nutno dodat, že toto dílo Anishe Kapoora je i velkou poctou a oslavou prostoru Grand Palais, kde se spojuje inženýrské umění přelomu 19. a 20. století s tím, co je možné udělat dnes. Je to oslava umění i architektury a nakonec i člověka, který ji vytváří.

Leviatan v pařížském Grand Palais