Pozvánka na debatní cyklus Technika versus člověk
Technologický vývoj se extrémně zrychluje. Přelomové vědecké objevy způsobily dalekosáhlé změny ve společnosti a vnímání jednotlivců. Jak všudypřítomné technologie ovlivňují náš vztah ke světu, druhým lidem i naši spiritualitu? Na to se snaží najít odpověď v Akademické farnosti v Praze u Salvátora. Probíhá tam debatní cyklus Technika vs. Člověk a prvním přednášejícím byl psychiatr Cyril Höschl.
Podle profesora Höschla se totiž stále více ukazuje, že umělecké činnosti a různé hry jsou nezbytné pro přežití lidstva. Jak rostly skupiny, ve kterých žili naši předci, byla komunikace uvnitř skupiny stále složitější. Primitivní fyzický kontakt, jako je drbání či šimrání, přestával stačit…
„Když se skupina zvětšuje, tak komunikace narůstá geometrickou řadou. Udržování sociální skupiny začne být časově a energicky naprosto nepřípustně náročné. Ta skupina se nemůže celý den jen šimrat. Musí se najíst, čili obživa, reprodukce, péče o mladé, hájení teritoria. Takže před půl až čtvrt miliónem let nahradila fyzické opečovávání tzv. vokalizace. Tím, že já vydávám tón nebo přednáším a vy všichni ho posloucháte, tak šimrám 50 lidí najednou, nemusím je obcházet a oni si to nechají líbit.“
Z vokalizace se vyvinula řeč a zpěv, které podnítily uměleckou tvorbu. Jak je ale možné, že se umění udrželo, i když je nepraktické?
„Trvalost a setrvačnost mu zajistily prožitky krásy, slasti či sounáležitosti… Takže umění nevymizelo, protože se k němu spontánně chceme vracet, i když si neuvědomujeme jeho význam.“
Umění a hra trénují speciální buňky v našem mozku. Tyto tzv. zrcadlové buňky jsou přitom pro náš život zcela zásadní.
„Systém zrcadlových buněk obsluhuje empatii – že jsem schopni vcítit se do toho, co udělá ten druhý, abychom předvídali, co se stane v nejbližším okamžiku. A tato schopnost je nezbytná k přežití. Kdybychom v naší prehistorii nebyli schopni předvídat, co udělá ten druhý, a to nejen člověk, ale i živočichové nás obklopující, jestli ten pes se na nás usmívá, nebo nás hodlá hryznout, tak bychom tady už dneska nebyli.“
Konstatuje profesor Cyril Höschl, host prvního večera debatního cyklu Technika vs. člověk. Další večery můžete navštívit vždy ve čtvrtek od 18.00 v sakristii kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze, a to až do 14. listopadu 2013.