Vlak papeže Jana Pavla II. přijel do Česka
Vlak s papežským erbem Jana Pavla II. se žlutým křížem na modrém pozadí přijel ve středu poprvé do České republiky. Polský vlak projede tuzemskem během okružní misijní jízdy po zemích visegrádské čtyřky. Zastaví symbolicky v místech, kde papež při návštěvách v Česku pobýval. Poutní vlak veze expozici o životě a cestách Jana Pavla II., která bude doplněna také audiovizuální výstavou. Lidé si ji už mohli prohlédnout ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Dnes je k vidění v Olomouci. Vlak budete moct navštívit i v Hradci Králové a v Praze.
Papežský vlak jezdí v Polsku už pět let a to hlavně mezi Krakovem a Wadowicemi - rodištěm Jana Pavla II. Za tu dobu převezl na 160 tisíc poutníků. Občas ale vyráží i do vzdálenějších destinací, například do Říma. Lubomír Nágl z olomouckého arcibiskupství vysvětluje, čím je vlak výjimečný.
Lubomír Nágl: „Přijíždí sem poprvé. Je to vlak v papežských barvách, je to vlak, který byl postaven pro výjimečnou osobnost a jako jediný vlak na světě byl postaven pro papeže a jako jediný vlak na světě je vysvěcen, takže v tom je zajímavý už tím, když se k němu přijde. A potom, když se do něj vejde, tak samozřejmě připomíná svatého Otce na různých fotografiích, při různých příležitostech, setkáních. Ve vlaku je studio a z toho studia se dá do vagonu, do televizí pouštět různé filmy různé dokumenty.
Papežským vlakem se v Polsku svezl i Štěpán Sittek z olomouckého arcibiskupství.
Štěpán Sittek: „Vlak je vybaven takovým multimediálním studiem, které umožňuje jak v průběhu jízdy, tak ve chvíli, kdy ten vlak stojí ve stanici, tak pro osoby, které se v tom vlaku nacházejí, vytvářet rozličné programy. Je tam možno promítat filmy, pouštět hudbu, je tam možné do toho vložit živý komentář. Takže třeba v Polsku, když ten vlak slouží k převozu poutníků, tak je to skutečně pouť se vším všudy, kdy se lidé třeba v tom vlaku i společně modlí, dokonce už se v tom vlaku sloužila i mše. Takže ten vlak poskytuje opravdu široké možnosti a má třeba i poměrně velký oddíl pro imobilní osoby.“
Ve středu 28. září zaveze papežský vlak církevní představitele na Národní svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi. Poté se vrátí zpět do Polska. Vzpomínku na Jana Pavla II. rozšíří podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera nově také první a zatím jediná relikvie v České republice, kterou se arcibiskupství podařilo získat. Jde o krev, kterou někdejšímu papeži vzali před smrtí kvůli transfůzi.
Jan Graubner: „Z toho bylo možné udělat pro význačné kostely relikviáře, kdy kousek látky jeho kleriky je namočený v jeho krvi. A tyto ostatky, které jsme získali pro olomouckou katedrálu, budou slavnostně přineseny do katedrály při bohoslužbě v předvečer státního svátku svatého Václava a pak už tam zůstanou. Večer v 18 hodin bude děkovná bohoslužba k poctě blahoslaveného papeže Jana Pavla II.“
Vlak papeže Jana Pavla II. přijel do Česka