Všechny zkušenosti jsme v praxi využili

Dobráci roku: SDH Olomouc - Holice
Hned tři specializace má Sbor dobrovolných hasičů z olomoucké městské části Holice. Tamní hasiči jsou už několik let odborníky na vodní záchranářství, práci ve výškách a také obsluhují evakuační centrum města Olomouce, které je v Základní škole na Tererově náměstí.
„Všechny zkušenosti jsme už v praxi využili. S rafty jsme pomáhali při povodních, využili jsme i znalosti při práci s lanovou technikou a loni jsme obsluhovali i evakuační centrum. Starali jsme se o obyvatele Masarykovy ulice, to když se tam našla nevybuchlá puma,“ popisuje velitel jednotky Jiří Kučera.
Není to ale jediná věc, kterou holičtí hasiči dělají. „Chystáme i řadu kulturních akcí a soutěže pro děti, spolupracujeme se skauty. Naší asi největší akcí je Noc hasičů a pak si také jednou za pět let připomínáme vznik našeho sboru. Děláme výstavy, přednášky. Vyhlášený je také hasičský víceboj Holické kombajn, to je netradiční soutěž v požárním sportu,“ přidává se starosta sboru Jaroslav Šponar a připomíná historii.
Fakta o sboru:
Založen: roku 1884
Jméno starosty: Jaroslav Šponar
Jméno velitele jednotky: Jiří Kučera
Počet členů: 37 dospělých, z toho je 8 žen, čestný člen (čestné členy sbor nemá). V zásahové jednotce JPO V je 15 členů
Technické vybavení: automobil VW transporter, lanová technika, raft, čerpadlo Tohatsu, plovoucí a kalová čerpadla, elektrocentrály Bosch
Největší úspěch: již 5 let pořádáme 2x ročně kulturně-společenskou akci pod názvem Noc hasičů, Holické kombajn – netradiční soutěž v požárním sportu (od r. 2011), intenzivní výjezdová činnost zásahové jednotky, sportovní úspěchy soutěžního družstva žen (6. místo v okresním kole v požárním sportu) i mužů (2. místo v pohárové soutěži v Bělkovicích-Lašťanech, 3. místa v Tršicích a Topolanech)
Ta se váže k roku 1884, proto Holičtí hasiči patří v okolí k těm nejstarším. „Holice byla pro Olomouc jedna velká zemědělská usedlost, žilo a hospodařilo tady hodně sedláků. Požáry je neobcházely a tak se stalo, že třeba vyhořela půlka vesnice. Hasiči prostě byli potřeba, proto je založili,“ říká starosta.
Aktuálně ale holické trápí prostory. Zbrojnice je malá, schová jen techniku, a když se chtějí všichni členové potkat, musí do nedaleké klubovny. „Jednání o nové zbrojnici vedeme už minimálně šest let. Jako úspěch bereme to, že nám město dalo objekt bývalé kotelny, ale jsou to čtyři holé zdi bez topení a slušného osvětlení. Takže to máme jako sklad,“ říká Jiří Kučera a doplňuje, že jim olomoucký magistrát do budoucna přislíbil, že by se právě tyto prostory mohly proměnit v plnohodnotné hasičské sídlo.
„Mohla by tam vzniknout nová zbrojnice. Pak by se dalo uvažovat třeba i o mládeži, protože zatím pro ni nemáme prostory. A je to škoda, několik rodičů se na nás už i obrátilo, ale musíme je bohužel posílat jinam,“ krčí rameny velitel jednotky.

A jak dobrovolné hasiče místní vnímají? „Do určité míry je naší nevýhodou to, že jsme městskou částí, je tu velká anonymita, hlavně v panelácích. Místní starousedlíci o nás ale ví, a když potřebují vyčistit studny, nebo s čímkoli jiným pomoct, přijdou za námi. A my jim samozřejmě pomůžeme,“ doplňuje starosta sboru. Sám je hasičem už od dětství. „Vyrůstal jsem mezi hasiči, i když v jiném městě. Pak jsem se přiženil sem a zdejší sbor mi jednoduše přirostl k srdci,“ doplňuje Jaroslav Šponar s úsměvem.
Pro Sbor dobrovolných hasičů z Olomouce - Holice můžete hlasovat celý týden až do pátku 29. ledna do 15ti hodin, a to formou SMSek ve tvaru DOBRACI (mezera) HOLICE na číslo 90 011 04. Cena jedné SMSky jsou 4 koruny.

E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.