Když má jedna věc více majitelů

Podílové spoluvlastnictví nemovitosti znamená, že ji vlastní několik vlastníků zároveň, ovšem dům mezi ně není reálně rozdělen. Vznik, změnu, zánik a vypořádání podílového spoluvlastnictví probereme s JUDr. Radomírem Pickem.
Podílové spoluvlastnictví je majetkové společenství, do něhož většinou člověk vstupuje, aniž by ho chtěl založit.
Třeba v případě dědictví nebo v rámci vydávaní věcí v restitucích. Právníci dokonce říkají, že spoluvlastnictví je vynález ďáblův.
Je jasné, že určitá věc nemusí mít jen jednoho vlastníka, ale může jich být neomezený počet. Spoluvlastnit nemusíme jen nemovitost, ale třeba automobil, zvíře, bankovní účet apod. O běžné správě společné věci rozhodují spoluvlastníci většinou hlasů.
Také platí, že kterýkoli ze spoluvlastníků může kdykoli zažádat o oddělení ze spoluvlastnictví.
„Jsem spoluvlastnicí ideální třetiny rodinného domu. Můžu svou část pronajmout nebo prodat příbuznému?“ ptala se jedna z posluchaček.
Odpovídal JUDr. Radomír Picek: „Vy jste suverénním úplným vlastníkem toho svého podílu a nejste povinna ho nabízet ostatním podílovým spoluvlastníkům. Můžete si to prodat, komu chcete – příbuznému i někomu cizímu. Souhlas ostatních spoluvlastníků v takovém případě není třeba.“
Spoluvlastnictví se dá zrušit dvěma různými způsoby – buď dohodou všech spoluvlastníků, nebo rozhodnutím soudu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.