Na ostrově Sal? No stress!
Ostrov Sal z kapverdského souostroví je ostrov slaný a turisty vyhledávaný. I když leží západně od afrických břehů, jsou tu patrné i evropské vlivy.
Cestovatel Marek Dostál si k plnému vychutnání klidu ostrova zvolil měsíc říjen. Název ostrova Sal souvisí se solí a ta je tam skutečně všude. Kromě těžebních polí Padre de Luma je tu i kráter s barevnými teplými slanými jezírky.
Oproti turistickému písečnému jihu je skalnatější sever pustý a neobydlený. I když se tu nabízí k zapůjčení kolo a terén je spíše plochý, nejsou tu cesty. Na cyklocesty je i dost horko. Je lépe zvolit potápění nebo windsurfing. Ostrov Sal je součástí ostrovního státu Kapverdská Republika.
Význam těchto západoafrických ostrovů spočíval v zásobování lodí pro další oceánské plavby. Byl střediskem obchodu s otroky, později sem vozili portugalské trestance. Vyhledávali ho lovci velryb, pěstovala se tu cukrová třtina. Dnes se stát Zeleného mysu potýká hlavně s nedostatkem vody, ač paradoxně –všude kolem má atlantické vody plno. Hlavní orientací ekonomiky dneška je cestovní ruch.
Heslem ostrovanů je No stress! Tak tedy pokuste se zvolnit tempo a zaposlouchejte se do vyprávění Marka Dostála.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.