VIDEO: Dominika - ostravská folková naděje
Kladem recitálu Dominiky, která zahrála v půlce ledna živě v Českém rozhlase Olomouc, byly instrumentální výkony, zejména jistá sólová kytara Petra Čadila, přesně šlapající baskytara Jirky Skýby, flétny Ireny Országové a doprovázející kytara Jardy Bruthanse. Sólové hlasové party nevynikaly tak jako tříhlasé sbory se zajímavými harmoniemi ve vedení hlasů.
Více než hodinovým koncertem Dominiky zněly autorské písně kapely, které oscilovaly mezi folkem, blues, country a trampskou písničkou, když zcela nepochybně měl a má na výsledném zvuku kapely vliv jejich vzorů – Pavla Žalmana Lohonky, skupiny Pacifik, bratří Ryvolů a dalších postav folkové scény (ve všech jejích žánrech) 80. let minulého století.
Jako úvodní píseň zazněl Něžný barbar a poté následovalo více než patnáct písní s nejrůznějšími náměty a stylovým zabarvení. Náměty textů byly nejen mezilidské vztahy, ale i historizující témata, ať už s lyrickým či epickým námětem. Písničky odměňovalo početné diváctvo nejen potleskem, ale i voláním a povzbuzováním.
Velký dojem na diváky udělaly písničky Mona Lisa, citlivá Za branou, stejně jako Slepí koně nebo apokalyptický Pátý jezdec strach. Po dvou vytleskaných přídavcích se diváci v neformálních rozhovorech setkali s muzikanty a chválili za velmi příjemný koncert. Přesto, že skupina Dominika doposud nevydala oficiální CD, je zřejmé, že si její písničky své posluchače najdou.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.