Vesnička s památkou na Prusko-rakouskou válku
S historikem Jánem Kadlecem a s redaktorem Alešem Spurným budeme pokračovat v putování po bohatých hanáckých předměstích Prostějova. Vydáme se do vesničky, kde podle pověsti měli v minulosti dlouhé podzemní chodby.
Malá vesnička Čechůvky leží tři až čtyři kilometry východně od Prostějova, od roku 1973 je prostějovským předměstím. Poprvé se zmiňuje v roce 1360. Její katastr tvarem připomíná hokejku, která dlouhou částí zasahuje do polí až ke Kraličkám.
Právě v tom místě stojí kříž z roku 1802. Na cestě k Dubu vidíme další kříž se zajímavým příběhem z roku 1869. Odehrála se tu šarvátka mezi pruskými husary a saskou jízdou 14. srpna 1866. Jeden z přeživších účastníků bitvy pak poslal obci šedesát zlatých na stavbu památky.
Na podstavci se můžeme dočíst, že je podstavena z nákladu obce Čechůvské s přispěním jednoho dobrodince a na desce pod křížem je malý úryvek z kroniky popisující bitvu, která zdejšímu kříži předcházela.
Na návsi stojí pěkná zvonička na místě starší dřevěné a před ní kříž z roku 1833, patrně ze stejného roku jako zděná stavba za ní. Kapličku sv. Otýlie najdeme na konci Čechůvek mezi dvěma lípami na návrší na cestě směrem ke Kralicím, vysvěcená byla v roce 1777.
Ke svaté Otylce (patronce slepých, špatně vidících a optiků) chodila procesí z Prostějova už od 17. století. Podle legendy má kaplička původ ve středověku, kdy tu vyvěral pramen zázračné vody, který léčil slepotu. V kronice se můžeme také dočíst, že od kapličky vedla podzemní cesta směrem k Olomouci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.